Vlašac

Prolećna bašta dobija privlačnu boju kad luk vlašac (Allium schoenoprasum) cveta u maju i junu. Ljubak loptasti cvet ljubičasto-crvene boje na vrhu vlašca ne samo da je prelep u bašti već se može koristiti i kao ukras u salatama.

Univerzalni poziv

Vlašac pripada velikom rodu od oko 500 vrsta višegodišnjih biljaka uglavnom jakog mirisa koje sadrže lukovice ili podzemne stabiljke. U ove Allium biljke spadaju beli luk, crni luk, mladi luk, praziluk i vlašac. Još od najranijih vremena gaje se različite allium sorte i jednako su značajne kao i povrće, značajni i lekovite biljke.
Ove allium biljke su bile popularne kod ranih Egipćana, Grka i Rimljana. Jak miris, tako tipičan za ove biljke, potiče od raznih sumpornih jedinjenja, kao što su alkil sulfoksid i alil sulfid. Otkriveno je da on ima blagotvorno dejstvo na cirkulatorni, digestivni i respiratorni sistem.

Vlašac je izdržljiv

Vlašac potiče iz hladnih regiona Evrope i Azije. On sad raste kao divlji u Severnoj Americi, posebno u oblasti Grejt Lejks. On se može naći kao divlja biljka u zapuštenim delovima bašta u ovom podneblju. Vlašac je popularna izdržljiva baštenska biljka koja raste od 20 do 38 cm u visini.
On ima tanku lukovicu koja raste u gustim busenima. On može da raste i otvoreno na suncu, ali i u delimičnom hladu. Vlašac je izdržljiv na zimi, tolerantan na sušu i može da raste u skoro svakom baštenskom zemljištu. Vlašac može da raste i u zatvorenom prostoru tokom zime, u saksiji koja je postavljena blizu prozora.

Prilagodljivo lišće

Sivo-zeleno lišće vlašca je cilindrično i šuplje i treba da se poseče pre cvetanja. Pozitivan aspekt ove biljke je što lišće može da se seče kad god je potrebno, jer novo brzo izraste. Nakon cvetanja, lišće treba iseći na oko 8 cm iznad zemlje da bi biljka davala novo lišće.
Ovo lišće je najbolje koristiti kad je sveže. Međutim, ono se može sitno naseći zamrznuti za kasniju upotrebu. Lišće, međutim, ne zadržava svoj ukus kad se osuši. Vlašac ima blag miris i ukus luka. On nema oštrinu belog ili crnog luka, njegovih većih rođaka. Diskretan ukus koji vlašac daje hrani čini ga veoma korisnom biljkom za upotrebu u raznim situacijama.

Od supa do salata

Vlašac ima široku upotrebu u kuvanim jelima i supama, posebno u supi od krompira i asparagusa. Iseckano lišće vlašca se može posuti preko salata ili koristiti kao začin u raznim sosovima, umacima, majonezu od soje i sojinoj pavlaci. Vlasac se može koristiti i kao ukras za biljni sir i krompir.

Allium zaštita

Vlašac ima slična svojstva kao i drugo allium povrće, s tim što je vlašac blaži jer ima manje sumpornih jedinjenja. Dok za beli i crni luk postoje dokazi da oni poseduju antikancerogeno svojstvo, kao i da sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka, da su hipolipiemični, antibakterijski, antivirusni i da smanjuju naduvenost, od vlašca se može očekivati da poseduje slične karakteristike, ali u znatno manjoj meri.
Istraživanja na ljudima su pokazala da je veći unos allium povrća povezan sa smanjenim rizikom od nekoliko oblika raka. Organosumporna jedinjenja koja ovo povrće sadrži sprečava rast tumora i razmnožavanje ćelija i zaustavljaju ćelijski ciklus u ćelijama tumora. Allium povrće, uključujući i vlašac, posebno ima zaštitno dejstvo protiv raka jednjaka, raka želuca, kao i raka prostate. Najveća antioksidativna aktivnost u vlašcu je pristutna u lišću, koji su takođe bogati i flavonoidima.

Ostali rođaci

Rođak vlašca je kineski vlašac (allium tuberosum), višegodišnja biljka koja ima lišće svetlozelene boje, spljoštenije i ne raste strogo vertikalno kao lišće vlašca. Kineski vlašac ima veće lukovice i belo cveće u obliku zvezde. Kineski vlašac se može koristiti na mnogo načina koji su slični i za standardni vlašac.
Mladi luk (Allium fistulosum) takođe je blisko povezan sa vlašcima. Ovaj luk ima čvrstu stabiljku i šuplje lišće koje raste do oko 30 cm visine. Prečnik cilindrične lukovice normalno iznosi oko 1,5 cm. Kaže se da mladi luk pomaže u varenju i da je koristan za lečenje infekcija disajnih puteva. Niže stabiljke se uglavnom koriste za supe i kuvana jela, predjela i jela s povrćem. Pokazalo se da mladi luk na neke ljude ima blago sedativno dejstvo.

Loading