Koji sokovnik je najbolji

Došao je dan i riješili ste da kupite sokovnik. Smučili su vam se sokovi iz prodavnice ili ste jednostavno riješili da uvedete neke zdravstvene reforme u vaš svakodevni život. Možda ste riješili da uradite čišćenje organizma postom na sokovima? Ili jednostavno želite da imate sokovnik i da ponekad popijete svjež i zdrav sok? U zavisnosti od vaše želje i mogućnosti imate nekoliko opcija koji sokovnik je najbolji za vas. Idealan sokovnik je onaj koji zadovoljava vaše potrebe. Na tržištu postoje 2 vrste sokovnika.

Centrifugalni sokovnici

Centrifugalni sokovnici rade tako što koriste ravnu ploču sa noževima kao bazu za cjediljku koja se veoma brzo okreće. Na taj sokovnik 3način se uvlači velika toplota, statički eliktricitet i velike količine vazduha. Tim procesom se uništavaju velike količine hranljivih i ljekovitih sastojaka iz voća i povrća koje cijedite. Esencijalni enzimi nestaju na temperaturi od 50 stepeni. Takođe ovi sokovi jako brzo oksidiraju zbog cijelog procesa cijeđenja, jedino kako to možete malo zaustaviti je dodavanjem limuna, ili nekog drugog citrusnog voća. Zbog velike količine trenja koje proizvode noževi na velikoj brzini sok će izgubiti na ljekovitim svojstvima. Svakako da će nešto i ostati, ali biće znatno manje nego da ste koristili sokovnik za hladno cijeđenje. Svaki centrifugalni sokovnik je u suštini isti, mala je razlika da li je motor sokovnika jačine 600 W ili 800 W . Jedina razlika je što ovi sa jačom snagom mogu da cijede korjenasto povrće ( šargarepu, cveklu, đumbir, rotkve, itd ). One manje snage od 500 W bolje nemojte ni kupovati jer su jako nekvalitetmi. Takođe treba napomenuti da centrifugalni sokovnici sa malom snagom motora ne mogu da cijede korjenasto povrće (šargarepa, rotkve, cvekla, bundeva, itd) i lisnato povrće (kelj, spanać, kopriva, želena salata, itd), kao ni pšeničnu i ječmenu travu koje su veoma bogate vitaminima, enzimima, i svim neophodnim mineralima. Pulpa koju proizvodi sokovnik je mnogo vlažna i dosta soka ostaje u njoj. Evo koje su mane centrifugalnog sokovnika:

1. Radi na velikom broju obrtaja i tako ubija većinu nutritivnih elemenata.
2. Mnogo je glasan i ima jako iritirajući zvuk.
3. Ne može da cijedi lisnato povrće, i travu.
4. Veoma mala iskoriščenost procijeđenih biljaka.
5. Plastika koja se koristi kod ovih sokovnika je kancerogena.
6. Kratak rok garancije.
7. Pravi previše pjene.
8. Troši više struje.

Naravno postoje i prednosti centrifugalnog sokovnika:

1. Jako je jeftin i svako ga može priuštiti.
2. Lako se pere i održava.
3. Brzo cijedi sok.
4. Mogu raditi i duže od 30 minuta.
5. Veliki otvor gde se ubacuje voće i povrće.

Centrifugalni sokovnik nije napravljen za svakodnevnu upotrebu i u terapeutske svrhe, on je više da ponekad popijete sok, recimo nekoliko puta nedeljno u najboljem slučaju.

Ukoliko kupujete sokovnik za unapređenje zdravlja ili proces čišćenja organizma obavezno uzmite sokovnike za hladno cijeđenje koji će izvući maksimum iz biljaka. Svaki nutritivni element je potreban osobama sa tegobama ili onima koji žele da unaprijede zdravlje. Bolje marke centrifuglnih sokovika su Bosch i Philips. Jako dobro se pokazao sokovnik Delimano Fusion koji je neka između centrifugalnog sokovnika i onog za hladno cijeđenje. On je mnogo manje bučan, i cijedi više soka iz biljaka, jedino što kod njega ne možete baš brzo iscijediti sok, jer se može isključiti. To se dešava kad mnogo brzo ubacujete biljke, a ne sačekate da ga sokovnik iscijedi. U tom slučaju ovaj sokovnik staje sa radom. Dobro je što u sebi ima mehanizam koji sprečava da motor pregori, tako da će se samo isključiti.

Sokovnik za hladno ceđenje

Tehnologija hladnog cijeđenja se zasniva na presovanju voća i povrća na jako malom broju obrtaja gde se maksimalno čuvaju nutritivni elementi, vitamini, minerali, enzimi. Sokovnici za hladno cijeđenje rade na 40 do 80 obrtaja u minuti. Hladno cijeđen sok se ne razdvaja i ima ujednačenu strukturu, što mu daje totalno drugačiji ukus. Sok se ne miješa sa toplim vazduhom i samim tim proces oksidacije se smanjuje. Svi koji imaju zdravstvenih problema, a žele da budu na soko terapiji moraju imati sokovnik za hladno cijeđenje. Velika prednost ovog sokovnika je što će iscijediti i posljednju kap soka iz vašeg voća i povrća. Mnogo novca ćete uštedjeti kupovinom ovakvog sokovnika pa čak i do 30% veća je iskorišćenost namirnica. Takođe možete cijediti svježu travu mladog ječma i pšenice. Naravno ni ovaj sokovnik nije savršen ima i on svojih mana. Jedna od njih je i cijena koja je znatno veća čak i 5 do 10 puta u odnosu na centrifugalne sokovnike. Evo koje su prednosti sokovnika za hladno cijeđenje:

1. Izvlači maksimum nutrijenata iz voća i povrća.
2. Jako je tih, maltene nečujan.
3. Jako malo pulpe se baca, koja je jako suva.
4. Nema upošte pjene, sok je ujednačene strukture.
5. Mnogo duži rok garancije.
6. Ekonomičan je – troši manje struje.
7. Cijedi lisnato povrće, travu mladog ječma i pšenice.
8. Jako teško se kvari.

Mane sokovnika za hladno cijeđenje:

1. Visoka cena od 5 do 10 puta je skuplji.
2. Jako mali otvor kroz koji se ubacuje voće i povrće.
3. Ne može cijediti duže od 30 minuta u kontinuitetu.
4. Sporo cijedi sok u odnosu na centrifugalni sokovnik.
5. Sporije se pere (ima više djelova za pranje).

Evo koje su najbolje opcije kupovine sokovnika za hladno cijeđenje:

1. Hurom
2. Oskar
3. Kuvings
4. Omega
5. Ostale marke sokovnika su uglavnom kopija gore navedenih marki. I oni mogu poslužiti, ali garancije su male do 2 godine.

U zavisnosti od vaših potreba i mogućnosti izaberite sokovnik po vašoj želji. Uvijek je bolje da pijete ceđene sokove nego da ih ne pijete. Najbolji način kako da unesete neophodnu dozu nutritivnih elemenata za svaki dan je ceđeni sok vi izaberite šta vam odgovara, mi smo tu samo da predlažemo. Iskorišćenost cijeđenih sokova u našem tijelu ide i do 90%, čuvajte zdravlje dok ga imate, jer kad obolite jako ga je teško povratiti.

Nikola Šavija

Loading