Možete li da preživite bez dijetetskih dodataka?

Dijetetski dodaci su velik posao. Prošle godine su prodaje dijetetskih dodataka dostigle 20 milijardi dolara, a ta industija nastavlja da raste dok svaki četvrti od deset Amerikanaca redovno koristi dijetetske dodatke. Najpopularniji dodaci sadže vitamin C, kalcijum, multivitamine, gvožđe, kompleks B-vitamina i vitamin E.
Neki ljudi svakog dana uzimaju vitaminski dodatak za svaki slučaj jer se boje da im ishrana ne obezbeđuje sve što im je potrebno. Drugi veruju da su im vitaminske tablete potrebne za dodatni polet i energiju, ili da se bore sa posledicama stresnog načina života.

Nažalost ili ne?

Ali da li su vitaminski dodaci zaista neophodni za optimalno zdravlje? Da li su starijim osobama svkodnevno potrebni vitaminski dodaci? Da li nas ovi dodaci štite od bolesti srca, raka, uobičajenih prehlada, opadanja mentalnih sposobnosti i drugih psiholoških promena povezanih sa starenjem. Mogu li oni da pojačaju imuni sistem i povećaju našu vitalnost?
Dodaci se preporučuju u nekim okolnostima. I starije osobe koje doživljavaju smanjenje apsorpcije hranljivih sastojaka, kao i gojazne osobe na ishrani sa smanjenim unosom kalorija, imaće korist od multivitaminskih i mineralnih dodataka. Osim toga, dodaci sa gvožđem olakšavaju zdrav ishod trudnoće, dok dodaci sa folnom kiselinom smanjuje rizik od rađanja defektne bebe. Potpuni vegeterijanac koji ne konzumira ništa od životinjskih proizvoda mora da se postara da ima adekvatan unos vitamina B12, bilo iz hrane obogaćene ovim vitaminom bilo kroz vitaminske dodatke sa ovim vitaminom. Ali ti dodaci ne odgovaraju svakome.

Nepovoljna moguća sporedna dejstva

Da li možete da se predozirate dijetetskim dodacima i doživite sporedna dejstva? Da , to je moguće. Na primer, velike doze vitmaina B6 upotrebljene u terapiji lečenja depresije i sindorma tunela ručja mogu da prouzrukuju ozbiljna oštećenja nerava, dok preterane količine vitamina A mogu da prouzrukuju glavobolje, vrtoglavice i mučninu. Pokazalo se da velik unos cinka ugrožava imuni sistem.

Neostvarene tvrdnje sa etikete

Ne deluju svi dodaci onako kako proizvođači tvrde. U nedavnim eksperimentima, pokazalo se da su tablete sa vitaminom E prilično razočaravajuće za kardiovaskularne pacijente, dok dodaci sa antioksidansima nisu uspeli da u eksperimentima smanje rizik od raznih oblika raka kod ljudi. Preparat hrom-pikolinat se reklamira da pomaže u gubitku masnoća i povećavanju mišićne mase. Ne samo da ovi dodaci nisu efikasni za tu svrhu već mogu i da prouzrukuju disfunkciju jetre i prestanak rada bubrega.
Gde onda čovek da se informiše o određenim dijetetskim dodacima, da proveri da li je to bezbedno i efikasno? Veb-sajt američke vlade – http://dietary-supplements.info.nih.gov – dobro je mesto da to proverite.
Kako da znate da li neki dodatak koji ste kupili zaista sadrži sastojke koji se nalaze na etiketi ili da li je možda zagađen? Ovu vrstu provere možete da obavite na veb-sajtu www.consumerlab.com

Loading