Pet zdravih zamena kafi

Kafa je omiljeno piće u Srbiji i odavno je postala obavezan deo druženja. Često je konzumiramo samo zbog navike, ne razmišljajući o posledicama. Da li smo se ikada zapitali šta kafa čini našem telu?

Kofein povećava lučenje želudačne kiseline, remeti metabolizam masti, privremeno diže krvni pritisak i povećava nivo šećera u krvi.  Može da izazove gorušicu i bol u želucu i može da bude uzrok migrene i  benignog tumora dojke. Kod teških zavisnika od kafe mogu da se razviju poremećaji  želuca, ubrzan rad srca, anksioznost i nesanica. Kofein privremeno povećava koncentraciju, ali dugoročno smanjuje ukupnu sposobnost koncentracije. Kafa povećava rizik nastanka dijabetesa, infarkta, tromboze i više kancerogenih bolesti.

Pored visokog sadržaja kofeina, kafa takođe sadrži  oksalnu kiselinu, čak i ako je bez kofeina. Oksalna kiselina vezuje se za minerale u digestivnom traktu i sprečava njihovu apsorpciju, što se povezuje sa osteoporozom. Oksalnu kiselinu povezuje se i sa nastankom kamena u bubrezima.

U knjizi „Otrov sa velikim K“ doktori Agata i Kelvin Traš navode da “Postoji najmanje 100 štetnih hemijskih jedinjenja u kafi, uključujući acetaldehid, sirćetnu kiselinu, amonijak, etanol, metanol, naftalen, fenol i vodonik sulfid… Mnogi ljudi uzimaju oko 1/10 smrtonosne doze svaki dan i čak i u jednoj šolji kafe vrebaju supstance koje ozbiljno utiču na telo. Žene koje piju samo jednu šolju kafe dnevno imaju gotovo tri puta veći rizik od dobijanja raka bešike, nego oni koji ne piju kafu!“.

Zato – zašto bismo koristili drogu kao što je kofein? U suštini, zdrava ishrana i fizička aktivnost ujutru napuniće vas kvalitetnijom energijom, koja neće nestati kada kofein prestane da radi. Ali ako već volite da popijete šoljicu nekog „energetskog“ pića ujutru, predstavljamo vam napitke bez kofeina koji po svojim karakteristikama mogu da zamene kafu.

1. Topla ili mlaka voda sa limunom ili limetom. Od koristi vode sa limunom ujutru na prazan stomak sada znaju već mnogi. Voda sa limunom koristi se za pokretanje rada probavnog sistema i za izbacivanje toksina. Pored toga, ovaj napitak jača imunitet, uravnotežuje PH vrednost u organizmu i hidrira limfni sistem. Ali malo ko zna da ovo zdravo piće odlično vas probudi ujutru. Dakle, čaša tople vode sa sokom polovine limuna ili limete (lakše je nego skuvati kafu) je naš najbolji prijatelj ujutru!

2. Ceđeni sokovi. Sok će probuditi ceo organizam, poboljšaće tonus i raspoloženje i napuniće vas vitaminima. Ujutru se preporućuje da pravite ceđene sokove ne od kiselog, već od slatkog voća i povrća (kruška, jabuka, cvekla, šargarepa). Sok od nara je jedan od najjačih prirodnih energetika, a lepo se kombinuje sa drugim sokovima. Recepte možete pogledati Ovde.

3. Čaj od đumbira. Umesto vode sa limunom ujutru možete zakuvati čaj od korena đumbira. Treba samo da oljuštite komadić (2-3 cm) đumbira, narendate ga ili sitno naseckate, a zatim ga prespite vrelom vodom i poklopite. Ostavite da odstoji pet minuta. Kako bi čaj od đumbira bio još ukusniji, dodajte malo limunovog soka, meda ili nane. Đumbir povećava tonus i daje vam više energije od kafe. Čak i sam miris đumbira bori se sa umorom… Pošto đumbir greje, ovaj čaj ostavite za zimska jutra.

4. Cikorija. Uz pomoć cikorije možete da prevarite samog sebe. Prah cikorije po izgledu liči na instant kafu, a i ukusom podseća na nju. Cikorija je mnogima poznata kao zamena za kafu, ali ona ne sadrži kofein. Cikorija jača imunitet, poboljšava metabolizam i smiruje nervni sistem. Zato ćete stići na posao smireni, a ne nervozni. U prodavnicama zdrave hrane možete naći „Divku“, zamenu za kafu od prženog korena cikorije i prženog ječma.

5. Sok od brusnice sa limunovim sokom
Ako pomešate ove dve tečnosti u adekvatnom razmeru napravićete odličan sok prepun zdravih elemenata koji iz organizma izbacuju toksine. U brusnicu možete staviti i malo limunovog soka.

Loading