Lekoviti efekti tuširanja hladnom vodom

1. Povećanje budnosti

Ukoliko rano ustajete i obično se osećate neispavanim, tuširanje toplom vodom Vas verovatno samo dodatno ošamuti i imate želju da se vratite u krevet i nastavite da spavate. Ovde leži još jedna prednost hladne vode. Kako Vas zapljusne mlaz hladne vode, počinjete da dišete duboko, i Vaš organizam se puni kiseonikom, na taj način se gubi osećaj umora i pospanosti, povećava se Vaša radna sposobnost. Stoga, dolazi do naglog sužavanja krvnih sudova. Njihov volumen se sužava i krv je prinuđena da se kreće većom brzinom. Definitivno se poboljšava cirkulacija krvi u celom organizmu. Zidovi arterija i vena jačaju, normalizuje se rad sistema za snabdevanje krvi u celini, povećava se radna sposobnost celog kardio – vaskularnog sistema.

2. Obnavlja kosu i kožu

Topla voda može isušiti kožu i kosu. Naravno, ukoliko voda kojom se tuširamo sadrži dosta hlora, koji takođe isušuje kožu i kosu, efekat je još gori. Ukoliko se tuširate hladnom vodom, ili samo završavate tuširanje hladnom vodom, to je jedan od prirodnih načina da poboljšate izgled kože i kose i sprečite isušivanje, jer hladna voda „steže“ krajeve kose i zatvara pore. Tako usporava izlučivanje loja iz lojnih žlezda. Izbalansirano lučenje loja doprinosi mekoj, sjajnoj kosi i njenom lepšem izgledu bez ikakvih tretmana. Ovo takođe pomaže i pročišćavanju temena i generalno cele kože.

3. Poboljšava imunitet i cirkulaciju

Ukoliko pri kraju tuširanja smanjite dotok tople vode i završite tuširanje hladnom vodom, to će Vam poboljšati cirkulaciju i dotok krvi iz arterija u vitalne organe. To možemo uporediti sa situacijom kad podmazujemo određenu mašinu kako bi bolje funkcionisala. Povećan dotok krvi i bolja cirkulacija dobro utiču na zdravlje kože i srca, smanjuju krvni pritisak, pomažu u pročišćavanju „zakrčenih“ arterija i poboljšavaju imunitet.

4. Umanjuje stres i simptome depresije

Pokazalo se da tuširanje hladnom vodom smanjuje nivo stresa. Jedno istraživanje je pokazualo da izlaganje hladnoći smanjuje nivo urinske kiseline i povećava nivo glutatotina, antioksidansa za koji se smatra da je jedan od najvažnijih kad je u pitanju zdravlje. Učesnici u istraživanju su se redovno tuširali hladnom vodom tokom zimskih meseci i pokadalo se da su se brzo prilagodili na takvo tuširanje.
Drugo istraživanje je pokazalo da „hladna psihoterapija“ (tj. tuširanje hladom vodom) pomaže u poboljšanju raspoloženja i deluje kao antidepresiv bez neželjenih nuspojava i stvaranja zavisnosti. Ispitanici su se tuširali vodom hladnom 3° Celzijusa po 2-3 minuta. Zatim su postepeno, tokom pet minuta, pojačavali temperaturu vode do optimalne.

5. Ubrzava oporavak mišića i opušta ih

Istraživanje sprovedeno 2009. godine pokazalo je da ljudi koji se redovno tuširaju hladnom vodom nakon vežbanja osećaju manju napetost u mišićima izazvanu treningom. Tuširanje od 10 minuta vodom hladnom 10-15° se pokazalo najefikasnijim. Hladan tuš nakon vežbanja može imati dobar efekat na napete mišiće. Istraživači takođe smatraju da menjanje temperature vode, posebno završavanje tuširanja hladnom vodom, može ublažiti bolove i ubrzati oporavak mišića tako što smanjuje koncentraciju laktacije u krvi.

Napomena: Kod srčanih bolesnika preporučuje se vrlo postepeno povećavanje temperaturnih razlika.