5 načina kako da se otarasite toksina

Često nam se dešava da čujemo kako neko kaže „ Toksini su svuda oko nas“,  zar ne ?  Zapravo, toliko često da vremenom postajemo pomalo i imuni na takvu izjavu i uzimamo je „zdravo za gotovo“, zaboravljajući da su „ toksini“ po definiciji otrovne supstance. Ali da li mi zaista znamo šta su toksini, kako oni ulaze u naš organizam  i kako utiču na naše zdravlje?  Ćelijski toksini su nešto protiv čega se naše telo bori 24 h/7 dana u nedelji.

Toksini su materije koje  organizam ne može da iskoristi, što uzrokuje zdravstvene probleme ukoliko se oni nagomilaju i zakrče ćelije. Toksini uključuju i materije koje su prethodno bile dobre (poput hormona), ali su obavile svoj zadatak i nakon toga su razložene. Toksini takođe uključuju i loše materije (poput polutanata i pesticida) koje se u idealnom svetu ne bi ni našle u Vašem telu.

Gde se toksini nalaze ?
Poreklo većine toksina u telu se može podeliti na četiri kategorije : hrana, voda, vazduh i hemikalije. Ne dozvolite  da Vas to što svi danas pominju toksine ubedi u njihovu „bezopasnost“ i  u nešto sasvim normalo i neškodljivo po zdravlje.  Samo jedan udah „svežeg vazduha“ može zagaditi Vaš organizam metanom, karbon –monoksidom,  gasovima iz vozila, hemikalijama i tragovima duvanskog dima, dok jedna čaša vode može iscrpiti vaše telo  koje će pokušavati da se oslobodi hlora, amonijaka i drugih štetnih jedinjenja koja se nalaze u takvoj vodi.

Normalno,  telo zna kako da se oslobodi suvišnih toksina-uzima šta mu je potrebno, a oslobađa se nepoželjnih stvari.
Vaša jetra vrši detoksikaciju, Vaši bubrezi vrše detoksikaciju, filtriraju krv, uklanjaju toksine i izbacuju ih u urin radi izlučivanja. Vaša koža takođe vrši detoksikaciju pomoću miliona znojnih žlezda. Telo vrši detoksikaciju svakim dahom, inhaliranjem kiseonika i izdisanjem toksičnih gasova.

Ali u našem toksičnom okruženju- gde postoji više od 85 000 sintetičkih jedinjenja koja mogu da prave probleme Vašem telu – ponekad pomaže da se prirodnoj sposobnosti čišćenja organizma pruži pomoć i potpomogne čitav aparat  koji je zaslužan za detoksikaciju organizma. Ovaj članak će Vam pokazati šest jednostavnih načina da to uradite.

1) Ako ne možete da pročitate sastojke, ne unosite to u svoj organizam.
Izbegavati sastojke na etiketama prehrambenih proizvoda koji su gotovo nečitki, kao npr.  acetaldehyde phenethyl propyl acetal (“voćni ” ukus koji se može naći u sladoledu, slatkišima, kolačima i gaziranim pićima).

Ovu stavku i nije potrebno naširoko objašnjavati, jer svako od nas zna da konzumiranje hrane sa mnoštvom nepoznatih sastojaka nije preterano dobro za naše telo. Zašto opterećivati svoje telo toksičnim hemikalijama ako to već nije moranje.

2) Suplementi koji podržavaju detoksikaciju
I faza I i faza II procesa detoksikacije koji vrši jetra zahtevaju specifična nutritivna jedinjenja da bi ovaj proces mogao biti obavljen pravilno. Faza I detoksikacije jetre zahteva folnu kiselinu, vitamin A, vitamin C, B vitamine, kalcijum, kvercetin i silimarin, jedinjenje koje se nalazi u korenu čička i koje je ključno za detoksikaciju jetre. Faza II, sa druge strane, zahteva novi set nutrijenata poput L-glutamina, L-Karnitina i metabolite koji se nalaze u zeljastom povrću.

3) Voda!
Voda igra ključnu ulogu u svakodnevnoj detoksikaciji. Zapravo, uzimanje dovoljnih količina vode je verovatno najbolja stvar koju možete učiniti za podržavanje bubrega tokom čišćenja krvi.

Koliko vode treba piti svakodnevno? Proverite usne. Ukoliko su suve, treba da pijete više vode. Možete upotrebiti i drugu jednostavnu metodu: pogledajte boju Vašeg urina. Ako je urin mutno-zagasito žut, nema dovoljno vode koja bi ga razredila, tako da bi trebalo da pojačate unos vode.

Pošto želite da ispirate toksine, a ne da unosite još više toksina kroz vodu, zato se preporučuje unošenje filtrirane ili izvorske vode. Uglavnom minimalan unos vode je oko 2,5 litara dnevno, tokom letnjih dana i više.

4) Ubrzajte metabolizam.

  • Jedite više vlakana, to je najlakši način za ubrzavanje metabolizma. Jednostavan način za unošenje više vlakana u Vašu ishranu je konzumiranje žitarica od celog zrna.
  • Uzimanje magnezijuma je veoma važno za zdrave mišiće i nerve, uključujući one koji su odgovorni za peristaltiku, ritmične kontrakcije mišića koje sprovode hranu kroz digestivni trakt.
  • Pijte više vode. Bez vode, Vaša stolica će biti mala i tvrda, što može dovesti do zatvora.
  • Uzimajte vitamin C koji privlači vodu u debelo crevo, omekšava stolicu i dovodi do lakšeg pražnjenja.
  • Vežbajte redovno, vežbanje pruža vrstu masaže creva koja može pomoći u pražnjenju creva.

5) Preznojite se u sauni
Znojenje radi održavanja zdravlja je globalna tradicija koju mnoštvo naroda održava, od Indijanaca do Finaca, i to je odličan način za potpomaganje procesa detoksikacije.

Nekoliko predloga za bezbedno i efikasno korišćenje saune:

  • Ne preterujte. Započnite sa nekoliko minuta, na nižoj temperaturi i postepeno povećavajte vreme i temperature, kako Vam prija (pratite smernice koje dobijete u sauni).
  • Slušajte svoje telo. Ako Vam se vrti u glavi ili se osećate neprijatno u sauni, vreme je da izađete.
  • Sprečite dehidriranje. Ponesite vodu sa sobom i pijte tokom boravka u sauni.
  • Istuširajte se nakon tretmana. Ovo sprečava ponovnu apsorbciju toksina.

Loading