Zeleniš: zapostavljeni zlatni rudnik

Majka je sve vreme bila u pravu. I baka vam je govorila da je to dobro za vas. Pa zašto onda Amerikanci jedu zeleno lisnato povrće smao jednom ili dvaput sedmično? Zašto su kupus, brokoli, zeleno lišće repe i spanać retko viđeni u američkim obrocima? Zašto je zelena salata jedino zeleno povrće koje većina Amerikanaca koristi, kad su nutricionisti prepoznali zeleno povrće kao jedno od najjeftinijih izvora a sa toliko mnogo značajnih hranljivih sastojaka?

Smanjen rizik od hroničnih bolesti

Lisnato povrće je idealno za uspostavljanje kontrole na težinom jer obično ima malo kalorija. Ovo je korisno u smanjenu rizika od raka i bolesti srca jer ima malo masti, dosta dijetetskih vlakana i bogato je folnom kiselinom, vitaminom C, kalijumom i magnezijumom, a sadrži i mnoštvo fitohemikalija, kao što su lutein, beta kriptoksantin, zeaksantin i beta karoten.
Jedno istraživanje je pokazalo da je povećanje jedne porcije dnevno zelenog lisnatog povrća smanjilo rizik od kardiovaskularnih bolesti za 11%. U jednom zdravstvenom istraživanju, često konzumiranje zelenih salata kod Afroamerikanaca bilo je povezano sa suštinski manjim rizikom od smrtnosti.
Zbog visokog sadržaja magnezijuma i niskog glikemijskog indeksa, zeleno lisnato povrće je takođe dragoceno za osobe sa dijabetesom tipa 2. Povećanje jedne porcije dnevno zelenog lisnatog povrća bilo je povezano sa 9% manjim rizikom od dijabetesa. Visok novi vitamina Ka u zelenišu čini ih značajnim za proizvodnju osteokalcina, belančevine ključne za zdravlje kostiju. Rizik od preloma kuka kod sredovečnih žena je smanjen za 45% za jednu ili više porcija dnevno zelenog, lisnatog povrća u poređenju sa manje porcija.

Bogat izvor mikronutrijenata

Zeleno povrće je takođe glavni izvor gvožđa i kalcijuma u bilo kojoj ishrani. Blitva i spanać se ne smatraju dobrim izvorima kalcijuma, zbog njihovog visokog sadržaja oksalne kiseline. Zeleno lisnato povrće je bogato beta karotenom, koji se takođe može pretvoriti u vitamin A i takođe poboljšati imunu funkciju. Milioni dece po celom svetu ima povećan rizik od slepila i drugih bolesti zbog neodgovarajućeg dijetetskog vitamina A iz zelenog lisnatog povrća.

Zaštita kartenoidom

Lutein i zeaksantin, karotenoidi kojih ima u tamnozelenom lisnatom povrću, koncentisani su u sočivu oka i makularnom delu mrežnjače, i igraju zaštitnu ulogu u oku. Oni štite od katarakte i degeneracije mržnjače usled starenja, što je glavni uzrok slepila kod starijih ljudi. Neka istraživanja sugerišu da lutein i zeaksantin mogu da pomognu u smanjenju rizika od određenih vrsta raka, kao što je rak dojke i rak pluća i mogu da doprinesu u prevenciji bolesti srca i moždanog udara.
Zeleno povrće sadrži raznovrsne karotenoide, flavonoide i druge moćne antioksidanse koji imaju antikacerogena svojstva. U jednom švedskom istraživanju, pokazalo se da konzumiranje 3 ili više porcija sedmično zelenog lisnatog povrća značajno smanjuje rizik od raka želuca, po učestalosti četvrtog raka na svetu. Kupus, karfiol, kelj papučar i brokoli bogati su indolima i izotiocijanatima, koji nas štite od raka debelog creva i drugih vrsta raka. Pokazalo se da mladi brokoli sadrži 10 ili više puta sulforafana, supstancu koja štiti od raka, u odnosu na zreli brokoli. Pokazalo se da veće konzimiranje zelenog listanog povrća značajsno smanjuje rizik od raka dojke i raka kože.
Istraživanja su identifikovala jedan gen, koneksin 43, čija je ekspresija rukovođena hemozaštitnim karotenoidima, i koji dopušta direktu komunikaciju povezivanja međužečisjkog prostora. U mnogim tumorima kod ljudi komunikacija povezivanja međućelijskog prostora je slaba, a njeno rukovođenje je povezano sa smanjenom poliferacijom. Otuda, svojstva karotenoida koja štite od raka su delimično objašnjena njihovim uticajem na regulaciju gena.
Kvercetin je bioflavonoid koji se nalazi u zelenom lisnatom povrću. Kvercetin ima antiosidantne i antizapaljenske aktivnosti i pokazuje jedinstvena antikacerogena svojsva. Kvercetin je prirodno jedinjenje koje blokira supstance koje deluju u alergijama i ponašaju se kao inhibitor sekrecije mast-ćelija i prouzrokuje smanjenje oslobađanja interleukuna 6.

Raznovrsnost boja i ukusa

Zeleno lisnato povrće obezbeđuje veliku raznovrstnost boja, od plavo-zelene boje kelja do svetlozelene boje spanaća. Lisnati zeleniš ima celu skalu ukusa, od slatkog do gorkog, od biberastog do zemaljskog. Mlade biljke generalno imaju malo, nežno lišće i blag ukus. Mnoge zrele biljke imaju deblje listove i jači ukus.
Kupus, blitva, kineski kupus i spanać obezbeđuju blagi ukus dok lišće arugule, mizune i gorušice biberasti ukus. Kineski kupus je nejpoznatiji po upotrebi u krako proprženom povrću, jer ostaje hrskav, čak i kad se skuva dok ne omekša. Treba uvek birati hrskavo lišće sa svežom zelenom bojom. Pojava žute boje je znak starenja i upućuje na to da je to lišće izgubilo ukus. Zelene salate obezbeđuju čitav dijapazon značajnih hranljivih sastojaka i fitohemikalija da nas održe zdravim.

 

Loading