Svaki muškarac, žena i dete u Americi konzumira u proseku 68 kilograma šećera i zaslađivača godišnje. To je više od tri četvrtine šoljice dnevno. Slično je stanje i u drugim razvijenim zemljama.
Ja ne kupujem toliko šećera reći ćete
Najveći postotak šećera koji konzumiramo u suštini je skriveni šećer. Evo nekoliko načina na koje šećer ulazi u našu ishranu:
– Gazirana pića. Amerikanci popiju godišnje prosečno 200 litara gaziranih pića po osobi. To je otprilike dva pića dnevno. A jedna boca od 3,5 decilitra takvog pića može sadržavati i do dvanaest čajnih kašičica šećera.
– Deserti. Komad čokoladne torte, na primer, sadrži 15 kašičica šećera, dok šoljica smrznutog voćnog jogurta ima 12 kašičica.
– Instant pahuljice. Neke su žitne pahuljice za doručak izvanredne. Ali u drugima, pak, čak 48 do 64% kalorija potiče od šećera.
Skriveni šećer možete pronaći i u konzervisanim supama, smesama za gotova jela i mnogim vrstama maslaca od kikirikija. Pokušajte umesto slatkiša da pojedete jabuku, bananu ili činiju smeđeg pirinča. Vlakna iz tih namirnica usporavaju apsorpciju šećera u krvotok. Nivo glukoze u krvi neće tako jako skočiti, vaša će energija biti konstantnija i trajnija, i duže ćete se osećati sitim. U nastavku vam otkrivamo 5 prirodnih zameza za beli šećer.
– Javorov sirup:
Javorov sirup se dobija iz soka ,,šećernog” javorovog drveta koje raste u kanadskoj provinciji Kvebek. Ova posebna poslastica je poznata i voljena širom sveta.
– energetske i hranljive vrednosti (na 100 ml proizvoda):
Energetska vrednost 1534 KJ.
Ugljeni hidrati 90 gr (šećer 80 gr), kalijuma 300 mg, kalcijuma 75 mg, magnezijum 35 mg, natrijum 17 mg.
– Rogač:
Rogač odlično deluje na digestivni trakt, posebno na enzime, te omogućava optimalni sastav crevnih bakterija. Umiruje želudačnu i crevnu sluzokožu, ublažava mučninu i dijareju. Rogač je bogat prirodnim šećerima, kalcijumom i mineralima, alkalan je. Koristi se kao čokolada i zamena za beli šećer.
– Kokosov šećer:
Kokosov šećer je prirodan šećer organskog porekla i predstavlja bogat izvor vitamina i minerala. Sadrži dvostruko više gvožđa, četiri puta više magnezijuma i deset puta više cinka od smeđeg šećera. Takođe, kokosov šećer, je bogat izvor vitamina, pogotovo B1, B2, B3 i B6. Pored navedenih nutritivnih vrednosti, benefit korišćenja kokosovog šećera se ogleda i u niskom glikemijskom indexu GI35, što je veoma bitno kako za normalno lučenje insulina iz pankreasa. Na osnovu laboratorijskih analiza utvrdjeno je da je kokosov šećer bogat izvor Kalijuma, Cinka, Gvožđa, Nijacina, Magnezijuma i drugih minerala. Predstavlja prirodni izvor dvanaest (12) bitnih kompleksa vitamina B, vitamina C i ima neutralni pH. Čak ima i 1,3% proteina. Usled svega pomenutog, hranljiva vrednost kokosovog šećera je mnogo veća u odnosu na sve druge šećere.
– Stevia:
Stanovnici Brazila i Paragvaja vekovima su koristili steviju kao zaslađivač u medicinskim čajevima za lečenje raznih oboljenja i za lečenje dijabetesa tipa 2. A sada, novije jednogodišnje kliničko ispitivanje otkrilo je da su hipersenzitivne osobe, koje su konzumirale 250 mg steviozida tri puta dnevno, doživele smanjenje krvnog pritiska za 10%. Osim toga, vodeni ekstrakt stevie je do 300 puta slađi od saharoze, a ukus stevie i traje duže od ukusa saharoze.
– Maltex:
Maltex je prirodni proizvod dobijen ekstrakcijom celog zrna ječmenog slada. Bogat je maltozom i predstavlja odličnu, zdravu zamenu za beli šećer. Deluje umirujuće na suv kašalj, olakšava iskašljavanje. Odlična je zamena za med i šećer. Sastav: Maltoza, glukoza, fruktoza, maltotrioza, belančevine, minerali (Na, K, P, Ca, Mg, Fe), vitaminia (kompleks B vitamina, E, provitamin vitamina A).