Kalcijum je, generalno , jedan od najprodavanijih suplemenata. Dugi niz godina smo odrastali uz reklame da je dobro koristiti kalcijum, jer će nam se uz pomoć njega poboljšati kvalitet kose, noktiju, zuba, prevencije osteoporoze, i drugih nekih problema.
Međutim, prema poslednjim istraživanjima, rezultati su pokazali suprotno – oni koji koriste kalcijum u obliku dodataka ishrani, imaju povećan rizik od srčanog udara i kamena u bubregu. Prema rečima stručnjaka, postoje neki signali koji nam govore da ne treba uzimati previše kalcijuma. „ Svake godine se potroši na milione kruna za prehrambene dodatke koji sadrže kalcijum, u nadi da ćemo time izbeći osteoporozu, od koje oboljevaju mnoge starije žene i neki muškarci. Dok je za potrebu vitamina D dovoljna ishrana bogata povrćem i orasima, kao i provoditi vreme na svežem vazuhu i suncu.“ kaže dr Petr Janski (Petr Janský), predsednik Radne grupe kardiovaskularne farmakoterapije češkog udruženja kardiologa. On nastavlja: „Ključ za jake kosti su doživotne vežbe i adekvatan unos vitamina D. Nema potrebe povećavati unos samog kalcijuma. Evo na primer, paradoksalno je, da je najveći broj slučajeva preloma kostiju u zemljama sa najvećom potrošnjom mleka.“
Na opreznost prilikom uzimanja suplemenata koji sadrže kalcijum i njegovom povezanošću sa povećanim rizikom od infarkta, upozoravaju i švajcarski i nemački naučnici. Sabine Rorman (Sabine Rohrmann), docent na katedri hroničnih bolesti na Univerzitetu u Cirihu, u Švajcarskoj, pratila je jedanaest godina, zajedno sa svojim timom, 24 hiljade muškaraca i žena. Oni koji su uzimali suplemente koji sadrže kalcijum, imali su za 86% veći rizik od srčanog udara, za razliku od onih koji ih nisu uopšte koristili.