Kumin

Kumin (Cuminum cyminum) drevni je začin koji raste kao divlja biljka u Izraelu. Jevreji su u vreme Hrista kao aromatične začine koristili kumin, mirođiju i nanu. Kumin se takođe pominje u Starom zavetu (Knjiga proroka Isaije 28,7). On je oduvek bio popularan u jelima Srednjeg Istoka, a njegovo ulje se koristilo za parfeme.
Kumin potiče iz istočnomediteranskog podneblja, posebno Egipta, Irana i Turske. Njegov oštar i poseban aromatični ukus čini ga popularnim u srednjoističnoj, marokanskoj i indijskoj kuhinji. Danas se kumin uobičajeno dodaje u kari i čili u prahu, u salsu, čatni i soseve. On se može dodati direktno kao aroma supama i kuvanim jelima. Kumin se uobičajeno koristi za falafel, humus i druga srednjoističnjačka jela. Takođe se tradicionalno dodaje enčiladi, takosu i drugim meksikanskim jelima.
Stari Egipćani su kuminom posipali hleb i kolače. I Grci su ga obično koristili kao začin, a posuda sa mlevenim kuminom je obično bila na stolu postavljenom za ručavanje. On se dosta kotristio i u kuhinji starog Rima.
Međutim, kumin je tokom srednjeg veka izgubio dosta od svoje popularnosti u većini Evrope, iako je uvek bio popularan među Špancima.

Topao aromatični ukus

Danas se kumin koristi u nekim holandskim sirevima kao što je Lejden sir i u nekim tradicionalnim francuskim hlebovima. Takođe se koristi kao začin u nekim pićima. Kumin se u receptima često brka sa kimom, alo seme kumina je ovalnog oblika i svetlobraon boje, veći je i ima jači aromatični ukus od kima. Kuminovo seme se često peče da bi im se pojačao ukus. Topao aromatični ukus potiče iz kuminaldehida dok pirazin daje aromu pečenog kumina.

Pomaže u varenju

Kumin se naširoko koristi u tradicionalnoj medicini u Indiji za lečenje dispepsije i proliva. On je biljka koja ima svojstvo stezanja što se prepoznaje ako stimulans apetita i pomaže u kontroli nadutosti. Kumin ima antispazodičnu aktivnost i pomaže u manjim problemima sa varenjem. Kuminovo seme je prilično bogato mineralima kao što su kalcijum, magnezijum, gvožđe i cink, a sadrži i neke iz grupe B-vitamina.
Esencijalno ulje kumina ima potencijal za kontrolu bolesti izazvanih bakterijama. Njegovo ulje je bogato terpenoidima, kao što je kuminaldehid i ima snažnu bakteriološku aktivnost, i protiv gram-pozitivnih i gram-negativnih bakterija. Pokazalo se da ekstrakt kumina sprečava infekciju bakterijom Helicobacter pylori. Kumin takođe ima i antifungicidne aktivnosti.

Zaštita od raka

Kumin pripada porodici peršuna, istoj porodici koju čine anis, kim, korijander, mirođija i morač. Porodica peršuna sadrži neke jedinstvene fitohemikalije, kao što su ftalidi i poliacetileni koji pokazuju antikancerogene aktivnosti i antizapaljenska svojstva. Pokazalo se da kumin efikasno smanjuje učestalost hemijski podstaknutih tumora u želucu, debelom crevu i na grliću materice.
Njihove aktivnosti u prevenciji raka mogu se objasniti njegovom značajnom antioksidantnom aktivnošću i sposobnošću kumina da menja metabolizam kancerogena. Poznato je da kuminovo seme podstiče aktivnost glutation-s-transfereze, zaštitnog enzima koji pomaže u eliminisanju supstanci koje prouzrukuju rak. Kumin ima značajan nivo kafeične, hlorogenične, ferulične i drugih fenoličnih kiselina koje imaju antizapaljensku aktivnost.
Aktivacija nuklearnog faktora transkripcije kappaB danas se vezuje sa raznim zapaljenskim bolestima, uključujući rak, aterosklerozu, dijabetes, alergije, astmu, artritis i psorijazu. Ono što aktivira ovaj faktor transkripcije može biti prekinuto fitohemikalijama koje potiču iz vrsta kao što su kumin, kurkuma i beli luk.

Antidijabetičko sredstvo

Kumin takođe ima sposobnost da poveća osetljivost na insulin. U ograničenom broju istraživanja, pokazalo se da kuminovo seme hipoglikemično. Kuminaldehid, otkriven u kuminovom semenu, ima aktivnost koja blokira metabolizam glukoze i pokazuje se kao antidijabetičko sredstvo.
Pokazalo se da kumin normalizuje nivo glukoze u krvi kad se laboratorijski pacovi njime hrane 6 sedmica. Kumin je dalje testiran da se proveri da li je njihovo svojstvo snižavanja nivoa glukoze u krvi (slično akciji oralnog hipoglikemičnog leka) korisno na životinjama kumin je proizveo značajno smanjenej nivoa holesterola i triglecerida u krvi.

Crni kumin

Crni kumin (Nigella sativa) nema veze sa regularnim kuminom, ali se na Srednjem Istoku takođe koristi kao zaćin u hlebovima i kariju. On je takođe popularan začin u Indiji i Turskoj, a ne samo na Srednjem Istoku. Njegovo seme ima ljut, voćni ukus i koristio se kao ključan začin u Evropi pre pojave bibera iz jugoistočne Azije.
On se kao narodni lek često koristi u tradicionalnom arapskom i islamskom svetu, kao lek prtiv svih vrsta bolesti, uključujući i hemoroide, groznicu i nervozu želuca. Seme crnog kumina ima mnoga dobra medicinska svojstva kao što su bronhodilatorna, hipotenzivna, antibakterijska, analgetična, antizapaljenska i svojstva za pojačanje imunog sistema.