Zdravom ishranom protiv pušenja

Neke namirnice otežavaju proces odvikavanja od pušenja. Reč je o namirnicama koje povećavaju kiselost organizma. U namirnice koje povećavaju kiselost, spadaju: meso, iznutrice, sirevi, jaja, sva veštački prerađena, rafinisana hrana i alkohol.

Većina pušača nije ni svesna važnosti ishrane. Zdrava ishrana je važna za svaku osobu, ali pušači naročito moraju da budu svesni toga. Naime, skoro svi zavisnici od duvanskog dima imaju deficit mnogih vitamina i minerala, jer pušenje sprečava njihovu apsorpciju. Najvažnije je spomenuti nedostatak vitamina D, kalcijuma, vitamina C i E – koji su poznati kao snažni antioksidansi, to jest borci protiv raka i drugih ozbiljnih bolesti. Da ne biste osetili posledice nedostatka ovih materija, važno je da svakodnevno konzumirate voće i povrće – kao što su kupus, paprika, šargarepa, pomorandže, limun, ali i semenke suncokreta, bundeve, lana… Poželjno je da minimum 15 minuta dnevno provodite na suncu, kako biste snabdeli organizam optimalnom količinom D vitamina.

Pušačima je neophodna mnogo veća količina vitamina C nego nepušačima – oko 2.000 miligrama dnevno, što je nemoguće uneti samo kroz hranu, pa je potrebno uzimati i suplemente (dodatke) tog vitamina.

Saveti za odvikavanje od pušenja

Ukoliko ste odlučili da zbog vas i vaših najbližih postanete bivši pušač, evo nekoliko saveta koji vam mogu biti od velike pomoći na putu izlečenja. Prvih nekoliko dana je najteže, ali je najvažnije da ne dozvolite da vas vera napusti i da ne odustanete pre nego što započnete.

– Pijte 8-10 čaša vode dnevno (oko 2 l), to će vam pomoći da što pre očistite organizam od nikotina.
– Ne konzumirajte žestoka alkoholna pića, pivo i vino, kao i gazirane napitke, naročito one sa kofeinom.
– Ne pijte kafu, kako ne biste osetili iskušenje da zapalite.
– Ne posećujte jedno vreme kafiće i druge zadimljene prostore, koji će vas asocirati na pušenje.
– Dva do tri puta dnevno uživajte u toplim kupkama ili  tuširanju, jer je pod tušem pušenje teško izvodljivo.Prilikom toplo-hladnih tuširanja se vrlo efektivno vrši detoksifikacija vašeg organizma prepunog nikotia i raznih više nego štetnih hemijskih supstanci.
– Ne preskačite obroke, naročito doručak.
– Prvih nedelju dana izbegavajte masnu i začinjenu hranu, jer ljudi najčešće puše upravo nakon takvih obroka. Najzdravije i najefektivije jeste da kasnije pređete na potpuno biljnu ishranu, ako ne onda što više biljne sirove hrane treba da bude zastupljeno na vašoj trpezi.
– Povećajte unos B vitamina kroz žitarice, integralni hleb ili neaktivisani kvasac – to će vam pomoći da umirite živce za vreme odvikavanja.
– Trudite se da što manje vremena provodite u omiljenoj fotelji i uz TV. Umesto toga, šetajte dva do tri puta dnevno po pola sata-sat, naročito nakon obroka. To će vam pomoći da zaboravite na cigarete i oslobodite se napetosti.
– Možete da se poslužite i nekim savremenim sredstvima za odvikavanje od pušenja – kao što su žvake sa nikotinom, flasteri, ili neko drugo sredstvo koje vam preporuči vaš lekar.
– I, naravno, ne zaboravite molitvu. Svakodnevno tražite od Boga da vam podari veru i snagu, to jest poslušajte Božji savet: „Tražite, i daće vam se“. Uz Božiju pomoć, nikada nećete doživeti neuspeh.