Tek odnedavno se priznaje da drveni ugalj može da se koristi u frižiderima i ostavama. Dobar način da se ostvari uklanjanja mirisa jeste da se drveni ugalj stavi u teglu od 0,5 litara sa izbušenim poklopcem i postavi negde gde se neće prevrnuti. Može da se stavi u pregrade ormana za odeću, ostave, prostor u kojem se nalaze kućni ljubimci ili ispod kuće gde se oseća neki zadah.
Našoj prijateljici je došao u posetu prijateljski raspoložen tvor i napravio gnezdo ispod njene kuće. Muž je preduzeo mere da otera tvora, ali je tvor ostavio snažan dokaz svog boravka. Cela površina je isprskana drvenim ugljem u prahu i za par minuta neprijatan miris je potpuno nestao.
Ako se frižider ne koristi neko vreme, teglica sa drvenim ugljem, kako je gore opisano, može da se stavi u njega i videćete da će odstraniti sve mirise.
(Uvek vodite računa da frižider ili zamrzivač koji se ne koristi može da postane smrtonosna zamka za dete istraživača i zato ih treba nekako zatvoriti ili odstraniti poklopac, odnosno vrata.)
Miris užeglog u kuhinji mogu efikasno da se odstrane stavljanjem za filtere za cigarete, ali ne tvrdino da je pušenje bezbedno zato što je stavljen drveni ugalj. Ništa osim prestanka pušenja ne čini cigarete bezbednim.
Poslednjih godina drveni ugalj se koristi za čireve, ortopedske odlivke i interno da ukloni neprijatan zadah iz usta ili creva. Hirurzi često daju pacijentima kod kojih je izvršena ileostomija ili kolostomija male doze drvenog uglja dva do četri puta dnevno (obično je doboljna polovina kafene kašičice za jednu dozu). Neprijatni miris koji su proizvod nekontrolisanog rada creva mogu odmah da se odstrane klistiranjem uz korišćenje drvenim ugljem, ili oralnim uzimanjem drvenog uglja. Loš miris neoperabilnog kancera grlića materice može odmah da se odstrani ispiranjem sa jednom litrom vode i dve supene kašike aktivnog uglja u prahu.
PODMORNICE
S obzirom da je drveni ugalj veoma efikasan u odstranjivanju mirisa u vazduhu i vodi i pošto veoma uspešno eliminiše ugljendioksid iz vazduha, koristi se uveliko u podmornicama, tj. delatnost koja se bavi podmornicama u potpunosti je zavisna od drvenog uglja. Drveni ugalj se takođe koristi i za filtere u gas maskama za eliminisanje otrova.
NEPRIJATAN ZADAH
Drveni ugalj od vrbe, ili drveni ugalj koji se može naći u prodaji, prilično je delotvoran u otklanjanju neprijatnog zadaha.
S obzirom da 90% neprijatnog zadaha potiče iz ustiju, pranje usne duplje drvenim ugljem ili držanje tablete drvenog uglja u ustima odmah će eliminisati neprijatan zadah.
ORTOPEDSKI ZAVOJI, RANE I PROBLEMI SA KOŽOM
Drveni ugalj se koristi kod otvorenih rana koje cure a previjenih gipsanim zavojima za imobilizaciju. Ova vrsta rana predstavlja uobičajen problem za hirurga ortopeda. Miris koji stvara rana koja curi unutar odlivka zahteva često menjanje gipsanih zavoja. U Fort Beningu, Džordžija, dr Frenk Hajden (Frank Hayden) razvio je tehniku koja ne zahteva tako često menjanje. Uzeo je petnaest grama aktivnog uglja (oko tri do četri supene kašike) i pomešao ih sa dovoljno vode da se napravi rastvor. Posle prvog sloja zavoja, na površinu gde se očekuje procurivanje izlio je rastvor. Posle toga je prostali gipsani zavoj išao preko vlažnog drvenog uglja. Sam zavoj je postao sivkast, ali su ga pacijenti rado prihvatili. Neprihvatljiv miris rana koje cure mogao je da se kontroliše u daleko dužim vremenskim periodima bez štetnog dejstva na ranu ili frakturu.
Kod povreda izazvanih bacilom piocinaze korišćenje drvenog uglja lako može da odstrani neprijatan miris. Samo lečenje je poboljšano jer drveni ugalj upija bakterije. Jedan od dobrih načina je nanošenje drvenog uglja na čir neprijatnog mirisa stavljanjem malo praha u slanik sa nekoliko zrna pirinča. Posuti drveni ugalj u prahu na ranu prilikom svake promene zavoja. Neprijatan miris nestaje posle jednog nanošenja. I ekcemi se uspešno leče drvenim ugljem, posebno ukoliko su inficirani i neprijatnog mirisa.
Imali smo pacijenta koji je imao veliki, duboki čir na leđima (30 cm u prečniku) izazvan opekotinom od rendgenskih zraka prilikom predoziranja rendgenskim zracima u lečenju kancera kože. Čir se inficirao i imao neprijatan miris. Cela kuća mu je mirisala na čir i pored najpažljivije nege. Počeli smo da previjamo čir prskajući sva vlažna mesta suvim drvenim ugljem stavljenim u slanik pre stavljanja same gaze. Čir je odmah prestao neprijatno da miriše, a postepeno se taj miris izgubio i u samoj kući. Iako je pacijent na kraju preminuo usled radijacije, i on i cela porodica bili su veoma zahvalni što im je drveni ugalj pomogao.
Tkanina od drvenog uglja koristi se prilikom lečenja inficiranih rana, rana koje cure i onih sa neprijatnim mirisom. Kod čireva koji se stvaraju na nozi sa proširenim venama, samo jedan sloj tkanine od drvenog uglja pokriven poroznim rukavom doveo je do znatnog smanjenja neprijatnog mirisa rane kod 95% od 39 pacijenata. Takođe je primećeno da se rana čisti kod 80% pacijenata. Nije bilo štetnih reakcija na materijal. Tkanina se nije lepila za rane i mogla je bez teškoća da se skida. Tkanina od drvenog uglja adsorbuje i bakterije.
Literatura:
CHARCOAL, Agatha Thrash, M.D. & Calvin Thrash, M.D.