Naše telo sazdano je od hrane koju jedemo. Zato za ishranu treba odabrati one namirnice koje sadrže najviše sastojaka potrenih za izgradnju tela. U ovom izboru apetit nije pouzdan vodič. Apetit je iskvaren lošim navikama u ishrani. Društveni običaji ne mogu nas sigurno voditi. Bolesti i patnje koje svuda vladaju, uveliko su nastale iz omiljenih grešaka u ishrani.
Elen G. Vajt, pisac velikog iskustva iz praktičnog života, iznosi sledeće korisne savete u knjizi »U potrazi za boljim životom«.
– Žitarice, voće, orasi i povrće predstavljaju najbolju hranu. Ova hrana pripremljena najjednostavnije i najprirodnije, najzdravija je i ima veliku hranljivu vrednost.
– Orasi i hrana od oraha ušli su u široku potrošnju i sve više zauzimaju mesto mesu. U pripravljanju zdrave i kvalitetne hrane sa orasima mogu da se kombinuju žitarice, voće i neko korenje. Međutim, treba obratiti pažnju i ne upotrebiti veliku količinu oraha. Takođe treba imati na umu da neki orasi nisu tako zdravi kao drugi. Na primer, badem je poželjniji od kikirikija.
– Masline, pravilno spremljene, kao i orasi, zamenjuju maslac i meso. Maslinovo ulje mnogo je poželjnije od životinjskih masnoća. Ono služi kao sredstvo za čišćenje i lekovito deluje na zapaljen i nadražen želudac.
– Nije dobro jesti voće i povrće u istom obroku. Ako je varenje slabo, upotreba jednog i drugog često će prouzrokovati veliku nelagodnost i nesposobnost za obavljanje umnih napora. Bolje je uzeti voće u jednom, a povrće u drugom obroku.
– Za pravljenje hleba nije najbolje belo, naročito fino brašno. Hleb od finog belog brašna nema hranljive sastojke koji postoje u hlebu od crnog, neprosejanog brašna. To je čest uzrok zatvora i drugog nezdravog stanja. U pravljenju hleba s kvascem, mleko ne sme da bude upotrebljeno umesto vode. Hleb sa mlekom mnogo brže izaziva vrenje u stomaku. Kada je topao ili svež, hleb sa kvascem bilo koje vrste težakje za varenje. On ne treba nikada da se pojavi na stolu.
– Dvopek ili dva puta pečeni hleb, jedno je od najlakše svarljivih i najukusnijih namirnica. Običan hleb iseče se na kriške i suši u toploj pećnici, dok ne nestane i poslednji trag vlage. Neka kriške neznatno porumene sa svih strana. Ovaj hleb na suvom mestu može se održati mnogo duže nego običan hleb, i ako se pre upotrebe ponovo zagreje, biće isto tako svež kao i ranije.
– U ishrani se obično upotrebljava mnogo šećera. Kolači, slatki pudinzi, torte, žele, džemovi, aktivni su uzroci lošeg varenja. Naročito su štetni prelivi i pudinzi čiji su glavni sastojci mleko, jaja i šećer.
– Redovnost u uzimanju hrane ima životni značaj. Za svaki obed treba utvrditi određeno vreme. U to vreme neka svako jede ono što njegovo telo traži, ali posle toga više ništa ne treba da uzme do sledećeg obroka.
– Hrana, ni vrela ni vrlo hladna, ne sme se uzimati. Ako je hrana hladna, želudac gubi životnu snagu, jer je mora zagrejati pre nego počne varenje. Hladni napici štetni su iz istih razloga; dok neograničena upotreba vrućih napitaka iscrpljuje.
– Uzimanje hrane neposredno pred spavanje je štetna navika. Varenje se nastavlja i za vreme sna kao posledica kasnih večera. Međutim, iako želudac neprekidno radi, njegov posao nije pravilno obavljen. San je poremećen neprijatnim snovima, a ujutro se takav čovek probudi neosvežen i sa malo želje da doručkuje.
Žrtve lošeg kuvanja broje se na hiljade i desetine hiljada. Na mnogim grobovima moglo bi da piše:
Umro zbog rđavog kuvanja!« »Umro zbog zlostavljanja želuca!«
Sveta je dužnost onih koji kuvaju da nauče da pripremaju zdravu hranu. Kuvanje nije niža nauka, već jedna od najosnovnijih u praktičnom životu.