Skoro smo pročitali jedan odličan reklamni slogan „sremuš kapi za medveđu snagu“, i verujte da on i te kako ima smisla. U pitanju je izuzetno lekovita i naročito delotvorna biljka koja pomaže u otklanjanju umora i iscrpljenosti, ali i u borbi s anemijom, visokom holesterolom i trigliceridima. Sremuš biljka poznata je i po svom drugom narodnom nazivu medveđi luk. Naime, veruje se kako medved posle dugog zimskog sna, nakon što prvi put otvori oči i izađe iz brloga, kreće u potragu za ovom samoniklom biljkom. Pomoću nje on čisti organizam i vraća svoju snagu i vitalnost.
Divlji luk je zaista jedan od najsnažnijih čistača organizma, kojeg pronalazimo u prirodi, jer pomaže u otklanjanju toksina nakupljenih u našem telu tokom zime. Nije čudo što i životinje posežu za njegovim lekovitim moćima – iskustvo ih je naučilo da medveđi luk vraća energiju neophodnu za opstanak.
Kako izgleda biljka sremuš i gde je brati:
Sremuš je zeljasta biljka koja narasta do oko 30 cm visine. Cvetovi su beli, sa duguljastim laticama i skupljeni u cvast na vrhu tanke, svetlo zelene stabljike. Podzemni deo biljke je mala lukovica beličaste boje. Listovi sjajno zelene boje su duguljasti, kopljastog oblika i podsećaju na listove đurđevka. Listovi imaju i karakterističan miris belog luka, po čemu se sremuš razlikuje od drugih biljaka sličnog izgleda. Ovo je veoma bitno da se prilikom berbe sremuš ne zameni za otrovne vrste, kao što su đurđevak i mrazovac.
Sremuš raste na vlažnim livadama, bogatim humusom, u listopadnim i četinarskim šumama.
Srbija obiluje medveđim lukom, ali trebate biti oprezni gde ga berete. Ako naiđete na sremuš u blizini puteva ili fabrika nemojte ga brati. Na ovaj način puno rizikujete, jer možete uneti teške metale u organizam, a da toga niste ni svesni. Berite ga na planinama – jer samo ćete tako biti sigurni kako je bogastvo njegovih lekovitih supstanci ostalo nedirnuto.
Divlji beli luk je najbolje brati od marta do maja meseca, kad još nije procvetao, te mu listovi imaju najprijatniji ukus (kasnije postaju ljuti i manje ukusni). Za dobijanje kvalitetnih sremuš kapi, berite samo listove, nemojte nikad počupati celu biljku sa korenom. Ima karakterističan miris najsličniji mladom belom luku. Semenke su okrugle i crvene boje.
Kada berete sremuš jako je bitno brati list po list, zato što uz njega raste i drugo bilje. Ako ga sami ubirate, budite oprezni, jer veoma liči na neke otrovne biljke: mrazovac, čemeriku i đurđicu. Neiskusnom oku ovo ume da promake, tako da uvek trebate povesti nekog upućenijeg sa vama.
Lekovita svojstva medveđeg luka su brojna:
Želimo svima da ukažemo na par činjenica o ovoj blagotvornoj biljci za koju možda niste znali. Od nje se spravljaju izuzetne sremuš kapi koje danas potražuje celi svet. U proleće je najbolje svežu biljku uvrsti u obroke, i to u vidu lagane salate, variva, čorbe ili pite.
Svoju lekovitost medveđi luk duguje brojnim eteričnim uljima, vitaminu C (mladi listovi imaju 20-50 mg vitamina C i oko 7% karotena, vrednim mineralima, karotenu, belančevinama, mastima i – alicinu. Ovaj karakterističan sastojak ima snažna antibakterijska svojsta i ona mu daju prepoznatljiv ukus i miris poput belog luka. Međutim, za razliku od svog rođaka, sremuš biljka ispušta aromu samo dok se jede, te posle njega nema neprijatnog zadaha u ustima.
Glavni sastojak medveđeg luka je alin, koji se pomoću fermenta alinaze pretvara u dragoceni alicin, jedno od najsnažnijih elemenata u prirodi. Međutim, treba napomenuti kako onog trenutka kad se list ubere, on počinje da se gubi. U dodiru sa vazduhom počinje oksidisati, a zatim se razgrađuje, time se njegova lekovitost gubi veoma brzo skoro 2 procenta na sat. U praksi sremuš biljka u toku 24 sata izgubi polovinu svojih lekovitih svojstava, a za 48h ona nestaju u potpunosti.
Dakle, kad god možete idite u čistu nezagađenu prirodu, pojedite 10 do 15 listova i činite to sve dok biljka ne procveta. To je najbolje što možete učiniti za svoj organizam u prolećnim mesecima. Svaki drugi oblik prerade, koji uključuje termičku obradu, sušenje ili zamrzavanje neće sačuvati alin. Stoga, on neće doprineti vašem zdravlju, sem u slučaju da koristite biljne sremuš kapi, koje možete upotrebljavati tokom cele godine.
Za one koji možda još uvek ne znaju bijka sremuš snižava visok pritisak, i to veoma uspešno, obara visoke trigliceride i holesterol. Normalizuje krvotok, čisti želudac i creva od nataloženih toksina i poboljšava cirkulaciju.
Neverovatna je činjenica kako samo 1/10.000 grama alicina parira snazi od 25 mg penicilina. U pitanju je izuzetno snažno antimikrobno sredstvo iz prirode. Na njega nisu rezistentne mnoge bakterije, poput MRSA za koju se zna da je na većinu najjačih antibiotiotika otporna.
Jedina mana ove bijke, je to što nam je u svežem stanju dostupna svega 20-dana, ali postoji rešenje i za to, saznaćete u nastavku.
Biljne sremuš kapi ne čiste samo krv već i jetru, žuč, želudac i creva. Snažno deluju na crevne parazite i sprečavaju infekcije sluzokože creva. Čisteći krvne sudove od holesterola i drugih štetnih materija, sprečiće aterosklerozu, sniziti krvni pritisak i povećati elastičnost krvnih sudova, štiteći ceo kardiovaskularni sistem. Na taj način medveđi luk detoksikuje ceo organizam, jača imunitet i usporava proces starenja, a pomaže i u otklanjanju glavobolje i nesanice. Takođe se preporučuju starijim osobama koje imaju problema s disanjem – čija su pluća puna šlajma. Olakšaće disanje i onima koje muči dugotrajan i uporan kašalj, hronični i akutni bronhitis ili astma, a pomaže i u lečenju tuberkuloze pluća i edema. U slučaju ovih i sličnih tegoba uz tinkturu, korisno je piti i vino od sremuša.
Kako sačuvati sremuš za kasniju upotrebu:
Sveži sremuš je izvanredna namirnica, međutim kod njega je priličan problem kako ga sačuvati, „konzervisati“ za mesece u kojima ga nema u prirodi. Sve potencijalne mogućnosti, kao što su duboko zamrzavanje i sušenje, nisu se pokazale kao dobro rešenje. Zamrznuti listovi posle odmrzavanja (za razliku od koprive, recimo) ni približno nisu ono što su u svežem stanju. Takođe ni osušeni listovi nisu se pokazali ni približno kvalitetni kao oni sveži, čak je ovo i lošija mogućnost od zamrzavanja. Osušeni listovi sremuša gotovo da više i nisu sremuš, već prazni listovi jer sve što vredi naprosto je sa vodom isparilo.
Ipak postoji rešenje. Veće količine svežeg sremuša naprosto izblendajte sa vodom. Dobije se gusti ili ređi sok sa potpuno očuvanim sastojcima. Kako iz ove veoma korisne biljke svi sastojci brzo oksidišu i izgube se to je potrebno dobijeni sok odmah uliti u plastične flaše i duboko zamrznuti. Ovaj način se pokazao najboljim u očuvanju ove vredne biljke, zato se može preporučiti.
Kako je sadržaj soka, slično soku od belog luka, veoma koncentrisan, to bi najbolje bilo sok uliti u flašice od dva i tri decilitra kako bi se odleđena flašica mogla potrošiti u kratkom roku, tokom jednog dana jer nije dobro ponovo ga zamrzavati. Dakle, sav sok treba iskoristiti u što kraćem roku, bilo kao sok bilo kao začin za druga jela, poput krompira, graška, boba i drugog povrća. Svakako ne treba preterivati u dnevnom unosu pošto je, kako je rečeno, sremuš koncentrisana biljka prilično žestokog sadržaja.
Uživajte u jelima od sremuša:
Majonez od sremuša
Sastojci:
– 2 zrela avokada
– 1/2 šoljice indijskih oraha, pinjola ili macadamia
– Mala šoljica listova sremuša
– Nekoliko grančica peršuna
– 2 supene kašike maslinovog ulja
– Sok od pola malog limuna
– 1/2 šolje vode
– Prstohvat soli ili paprike
Priprema: Blendajte dok ne postane glatko dodajući još vode ako je potrebno. Čuvajte ono što ostane u staklenoj tegli sa poklopcem, sipajte malo maslinovog ulja preko da bi se sačuvalo.
Supa od sremuša
Sastojci:
– 1 velika šaka sremuša
– 3 šolje Celera ili paštrnjaka
– 1 šolja komorača
– 2 stabljike Celera
– 1/2 šolje natopljenih oraha ili mesa od avokada
– 1/4 šolje maslinovog ulja (opciono)
– 1/2 kašičice čilija u prahu (opciono)
– Prstohvat soli
– 4 šolje tople vode
Priprema: Prvo oprati sremuš i izblendovati. Staviti sve u blender osim ulja i blendati dok masa ne postane topla i glatka. Zatim dodajte maslinovo ulje malo po malo.
Namaz od sremuša
Sastojci:
– 2 veze sremuša
– 2 avokada
– 2 mlada luka
– 1 kašičica soli
– sok od 1 limuna.
Priprema: Sve sastojke staviti u blender i blendovati do dobijanja glatke mase.
Autor: Aleksandar Tasić, Mart 2016