One su desert koji nas čini zadovoljnim. One su sočno slatke sa strukturom koja je kombinacija njihovog mesa zgodnog za žvakanje, mekoće njihove ljuske i krckavosti njihovog semena. Kad se ovo voće osuši, brojno jestivo semenje daje orašasti ukus.
Drvo smokve (Ficus carica) član je porodice duda. Smokva potiče iz Turske i istočnog mediteranskog podneblja i spomenuta je u Edemskom vrtu. U biblijskoj slikovitosti drvo smokve je simbolizovalo mir, prosperitet i plodnost. Avigeja, mirotvorka, počastila je vojsku cara Davida sa 200 gruda suvih smokava. U Petoj knjizi Mojsijevoj, smokve su jedna od sedam vrsta hrane koju je Bog obećao Izraelcima kad uđu u obećanu zemlju.
Smokve su bile značajne u kulturi drevne Grčke. Grci su ih tretirali s tako velikim poštovanjem da su uveli zakone kojima zabranjuju izvoz najkvalitetnijih smokvi. Grčki sportisti su jeli smokve da poboljšaju svoju snagu i izdržljivosti. Lovorke od smokvi su bile nagrada za sportiste koji bi pobedili na Olimpijskim igrama. Smokve su Španci doneli u Ameriku početkom 16. veka.
Hrana i hranljiva vrednost
Suve šljive se koriste kao zalsađivač u hlebu, kolačima, poslastičarstvu, voćnim kolačima, džemovima i desertima. Ovo kruškoliko voće sazreva do zelene, ljubičaste ili braon boje. Od 150 vrsta smokvi, najčešće se koristi Kalimirana zlatne boje i tamnoljubičasta misionska smokva. Za razliku od ostalog voća, smokva sazreva tokom celog leta pa sve do jeseni. S obzirom na to da se ne skladišti i ne prevozi lako, većina smokava završi u sušenom obliku.
Smokva je bogat izvor kalcijuma, gvožđa i dijetetskih vlakana, kao i raznovrsnih fitohemikalija dobrih po zdravlje uključujući i lignane i tanine. Vlakna u smokvi poseduju korisna laksativna svojstva. Tri od četri smokve obezbeđuju oko 20% dnevne potrebe za vlaknima.
Nizak nivo natrijuma i masti a visok sadržaj kalijuma, čini smokve korisnim u ishrani za snižavanje krvnog pritiska. Smokva je takođe dobrar izvor minerala u tragovima, mangana i bakra. Zahvaljujući svojoj dobroj zalihi kalcijuma i bora, smokva može da zaštiti od osteoporoze.
Vredni fitonutrijenti
Smokva takođe sadrži kumarine, terpenoide i benzaldehide, pozante kao antitumorna jedinjenja. Benzaldehidi su se uspešno koristili da uspore razvoj raka kod pacijenata u poslednjem stadijumu. Smokva sadrži visoke nivoe mnogih antioksidantnih flavonoida, uključujući kvercetin, koga ima i u jabukama i slatkim trešnjama. Flavonoidi imaju snažna antioksidativna svojstva koja štite od kardiovaskularnih bolesti i raka.