Parenje lica
U sud naspite 2-3 litra vode, kada proključa dodajte kašiku-dve kamilice ili lipe (za akne), lista kupina ili latice ruže (za masnu kožu), belog sleza ili zove (za suvu kožu). Posle ključanja sve to sklonite s vatre, ostavite da poklopljeno odstoji pet minuta, većim peškirom pokrijte glavu, nagnite se nad posudom sa toplom vodom tako da sva para ide na lice. Parenje ne treba da traje duže od deset minuta. Obrišite lice blagim alkoholnim losionom ili 3% bornom vodom i nastavite postupak.
Čišćenje mitesera
U izvodnom kanalu lojnih žlezda nalaze se miteseri formirani od loja, rožastog sloja epiderma, bakterija, čestica ulične i ugljene prašine i šminke. To govori da osim estetike mitesere treba čistiti i radi zdravlja. Nastajanje ovih ružnih crnih tačkica možemo sprečiti redovnim čišćenjem kože, upotrebom pudera koji ne zatvara pore kože, izbegavanjem prašine. Međutim, ukoliko već nastanu, moramo pristupiti njihovom odstranjivanju – laganim istiskivanjem pritiskom prstiju, bočnim stranama a ne noktima. Da bi se smanjila mogućnost oštećenja kože, prste treba uz prethodnu dezinfekciju omotati sterilnom gazom. Posle čišćenja lice premazati nekim dezinfekcionim losionom ili tonikom.
Maske za lice
Kao dopuna masaži znatna uloga u kozmetici pripada tzv. »pakovanju« ili maski za lice. Postoji čitav niz maski sa različitim sastavima i aktivnim supstancama. Za svaki tip kože postoji odgovarajuća maska. Međutim, uglavnom, postoje dve vrste maski. Maske koje se suše i stvrdnjavaju na koži moraju dobro da prianjaju i pritiskaju. Ispod njih se akumulira toplota pa je koža bolje prokrvljena i čvršća. Uklanjanje ove maske deluje kao piling, jer vrši blagu eroziju. To su tzv. adstringentne maske. Maske koje se ne suše sastoje se velikim delom od vode i odgovarajućih hranljivih materija i bioloških faktora. One vlaže rožasti sloj kože koja nabubri, postaje ružičasta i napeta. To su tzv. emolijentne maske.
Maska od ječma
Potrebno je sastaviti po 2 supene kašike samlevenog ječma, čistog meda i isitnjene nane, i 3 supene kašike mleka. Ječam, nanu i med ujednačiti i onda dodati mleko. Ne previše tečnu masu držati na licu i vratu. Oprati čajem od nane, a kožu protrljati kockama leda napravljenim od naninog čaja.
Maska od sirove jabuke za masnu kožu
Struganu kiselu jabuku pomešati sa malo kaolina i glicerina. Posle petnaest minuta umiti se hladnom vodom uz dodatak glicerina.
Maska od kuvane jabuke za svaki tip kože
Struganu jabuku kuvati u mleku sve dok od toga ne postane gusta kaša. Nakon petnaest minuta odmaranja pod maskom umiti se hladnom vodom sa dodatkom glicerina. Pre stavljanja maske oči pokriti tamponima nakvašenim ruskim čajem.
Maska za masnu, aknoznu kožu
Svež kvasac treba otopiti u kefiru ili jogurtu i onda tome dodati kašičicu meda. Ovim sastojcima tamponirati kožu vrata i lica i ostaviti da deluje oko petnaest minuta. Odstranjuje se čajem od kamilice ili žalfije.
Maska sa polenom
Prvo se na umiveno lice stavi rastvor meda u destilovanoj vodi (u čašu vode stavi se kašika meda, razmuti i u vidu kompresa drži na licu oko deset minuta). Polen zatim umutiti sa medom u odnosu 1:2, a dobijenu smesu mešati zatim sa ribljim uljem u odnosu 1:1 i ako je potrebno zgusnuti zobenim ili sojinim brašnom. Na oči se stavljaju tamponi, a kašom se premaže lice i vrat, pokrije folijom koja se pritisne . Na kraju treba staviti zagrejan peškir. Nakon dvadeset minuta sve skloniti uz obilnu upotrebu već napravljenog rastvora meda u destilovanoj vodi. Ovu proceduru ponoviti svakih pet do sedam dana.
Maska sa pšeničnim klicama za kožu sa aknama
Napraviti homogenu smesu od 4 supene kašike nevenovog ulja (kalendula), 2 supene kašike pšeničnih klica i 1 supene kašike morske soli. Smesu naneti vlažnim prstima na lice i vrat i potom laganim kružnim pokretima masirati oko četiri do pet minuta. Tvrde i upaljene akne pažljivo zaobići a posebno obratiti pažnju na centralne delove lica. Odmarati pod ovom maskom oko deset minuta a potom sve isprati mlakom vodom i obilno ispljuskati hladnom destilovanom vodom ili mineralnom vodom.
Maska za čišćenje i negu sa zobenim brašnom
Napraviti finu masu koja se može lako nanositi od 1 supene kašike zobenog brašna, 1 supene kašike fino samlevenog badema i 1 supene kašike limunovog soka. Masku naneti i držati na ranije opisan način. Ova procedura čišćenja lica preporučuje se za sve tipove kože, naročito za one koje iziskuju više nege.
Ulje od nevena
U stakleni sud staviti cvetove sveže ubranog nevena, preliti ih uljem od badema ili maslinovim uljem. Držati na hladnom i s vremena na vreme protresti. Posle pet do sedam dana procediti. Koristi se kao dodatak maskama, a može se upotrebljavati za negu »ispucale« kože šaka i tabana.
Vlažna krema za masnu kožu na bazi nevena
Potrebno je po 2 supene kašike soka od nevena, praška od lecitina, alkohola i po 1 supena kašika glicerina i ružine vodice. Šaku sveže ubranih cvetova nevena preliti sa 50 ml prokuvane tople vode i ostaviti da odstoji preko noći. Procediti i tome dodati prašak od lecitina rastvoren u alkoholu, zatim glicerin i ružinu vodicu. Zagrejati do vrenja i kuvati uz stalno mešanje tri do pet minuta. Skloniti s vatre i nastaviti sa mešanjem sve dok se laganim hlađenjem ne dobije kremasta masa.
Noćna krema za masnu kožu
Potrebno je: 3 supene kašike jogurta, 1 žumance, 1 supena kašika pavlake, pola supene kašike soka od paradajza i isto toliko soka od jabuke, 1 supena kašika meda. Lagano zagrejati med, umutiti žumance. Pomešati jogurt i pavlaku. Ove dve mase spojiti i dodati sok od jabuke i paradajza. Ovu krem masku naneti uveče na čisto lice i posle 1 sat isprati. Ako je koža dobro podnosi može se ostaviti i preko noći.
Antiseptično pakovanje od sumpora za akne
Potrebna je 1 supena kašika gorke soli i sumpora (kupiti u apoteci), 1 kafena kašičica jestivog skroba (gustina), 16 supenih kašika prokuvane vode. Vodu zagrejati skoro do vrenja i njom preliti sve sastojke pa tako dobijenu toplu kompaktnu mešavinu naneti na mesta napadnuta aknama. Ako je zahvaćena veća površina lice pokriti folijom koju treba pritiskivati uz kožu. Masažu ne treba vršiti blizu očiju, a iste pokriti za sve vreme delovanja. Čim nastane skrama skinuti je prstima, a ostatak oprati. Sumporno pakovanje koristiti jednom sedmično.
Losion od krastavaca
Svež, opran krastavac sitno izrendati, procediti i dobijeni sok pomešati sa 76% alkoholom. Na 30 grama soka dodati 10 ml alkohola i vrlo malo limunske kiseline i glicerina. Losion treba da stoji na hladnom i oko 20 dana posle izvršiti filtraciju. Koristiti ga svakodnevno, jer izvanredno čisti i hidrira kožu.