Sveža voda sa limunom jedan je od najefikasnijih energetskih napitaka, iako većina ujutru najčešće konzumira kafu. Kofein, kao stimulator adrenalina, daje “prljavu” energiju u obliku oscilacija šećera u krvi i oksidativnog stresa, dok voda sa limunom proizvodi “čistu” energiju.
Nakon što su spavala noću, telesna tkiva su dehidrirala i potrebna im je čista voda da izbace toksine i poboljšaju proizvodnje energije u ćelijama. Većina ljudi pribegava jutarnjim stimulansima kao što je kafa kako bi “skočili” iz kreveta. Na nesreću, kafa je diuretik koji lišava telo rezervi vode i esencijalnih minerala i elektrolita kao što su natrijum, kalijum, kalcijum i magnezijum.
Problematična kofeinska energija
Mi se osećamo osveženo od kafe zahvaljujući delovanju kofeina na adrenalne žlezde. Kofein stimuliše te žlezde da luče hormone epinefrin i norepinefrin, za trenutnu proizvodnju energije. Ti hormoni podstiču telo da razlaže uskladišteni šećer i oslobađa ga u krvotok. Taj proces dovodi do uvođenja abnormalnih količina šećera u krvi koje izaziva oksidativni stres, formiranje slobodnih radikala i ukupno oštećenje tkiva.
Ta energija se naziva prljavom, zato što pored proizvodnje energije, dovodi do prilične štete u telu. Čista energija proizvodi ćelijsku energiju bez dodatnog opterećenja ili oksidativnog stresa.
Hrana kao bioelektrična energija
Hrana i napici koje konzumiramo daju naeelktrisane molekule koji podstiču proizvodnje energije u našem telu. Jon je onaj deo molekula koji nosi naelektrisanje. Pozitivno naelektrisani joni nazivaju se katjoni, dok se negativno naelektrisani joni nazivaju anjoni.
Većina hrane koju unosimo u telo dolazi u katjonskom obliku, ali sokovi koji učestvuju u prirodnim procesima varenja (hlorovodonična kiselina, digestivni enzimi, pljuvačka) su anjonski. Limun je jedna od retkih anjonskih namirnica na svetu. To znači da on nosi veoma snažno negativno naelektrisanje i izuzetno je električki aktivan.
Svež limun pomaže da se oksigenizuje telo (snabde kiseonikom) i maksimizuje funkcionisanje enzima. Poznato je da limun podstiče lučenje prirodnih enzima jetre. To pomaže jetri da odstrani toksine, kao što su urea, kao i da otvori žučne kanale u kojima je očvrsnula žučna tečnost.
Limunska kiselina čisti organizam
Limunska kiselina može da odigra ulogu u uklanjanju nenormalnih kalcijumskih kamenova. Ona ima jedinstvenu osobinu da formira rastvorljive komplekse sa kalcijumom – i tu osobinu su mnogi koristili da eliminišu kamene iz pankreasa (žuči) i bubrega. Ovaj mehanizam takođe sprečava da se stvaraju naslage kalcijuma u arterijama koje dovode do kardiovaskularnih bolesti.
Pomaže i krvotoku
Voda sa limunom hidrira telo i snabdeva ga antioksidantima i elektrolitima. Limun je bogat izvor vitamina C koji podstiče imunitet. On takođe sadrži poprilične količine elektrolita kao što su kalijum, kalcijum i magnezijum. Limun je takođe odličan izvor citrusnih bioflavonoida, biljnih antioksidanata, koji se nazivaju vitaminom P.
Vitamin P se, između ostalog, sastoji od flavonoidnih glikozida hesperetina i naringenina. Proučavanja su pokazala da taj vitamin P pojačava antioksidantno delovanje vitamina C. To bioflavonoidi takođe poboljšavaju kapilarnu propustljivost, kao i celokupan krvotok. To je posebno važno da bi se oksigenizovala tkiva i održao normalan krvni pritisak. Pokazano je i da ti antioksidansi smanjuju otoke, proširene vene i edeme.
Preporuka:
Američki lekar, dr Dejvid Džokers, preporučuje sledeće: čim ustanete, iscedite ceo limun u pola litra do litar sveže vode polako to popijte. Pojedite i unutrašnje membrane limuna, jer one sadrže većinu pektinskih vlakana i citrusnih bioflavonoida. U ovaj napitak možete dodati i malo jabukovog sirćeta, kao neke biljne čajeve, da povećate antioksidantni potencijal.