Limun čisti i jača

Limun je bogat vitaminom C koji se u nešto manjoj količini nalazi i u pomorandžama. Ali, sa dijetetske i terapijske tačke gledišta, njegove najzanimljivije komponente su takozvane fitohemikalije.

Limun sadrži organske kiseline (6-8%), među koje spada i limunska kiselina, koja je zastupljena u najvećoj meri, a zatim jabučna, sirćetna i mravlja kiselina. Njihovo prisustvo pojačava efekat askorbinske kiseline (ili vitamina C), a takođe imaju i jako antiseptičko dejstvo. Pored toga, flavonoidi, posebno hesperidin i diosmin (koji se nalaze u limunovoj kori i mesnatom delu), imaju antioksidantan i antikancerogen efekat i štite kapilare. Terpeni, koji se uglavnom nalaze u kori, daju svoju karakterističnu aromu plodu limuna. Od njih je najviše zastupljen d-limonen, za koji se pokazalo da ima detoksikaciona i antikancerogena svojstva.

Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C i fitohemikalija, limun poboljšava otpornost imunog sistema na infekcije. Upravo stoga se preporučuje konzumiranje limuna u slučaju virusne i bakterijske infekcije organizma. Limun bi trebalo da bude deo ishrane svakoga ko pati od anemije. Iako u sebi ima veoma nizak sadržaj gvožđa, limun je jak antianemik, jer poboljšava apsorpciju gvožđa koje unosimo u organizam preko drugih prirodnih namirnica.

Limun pomaže pri izlučivanju mokraćne kiseline, tj. otpadnih produkata metabolizma koji se uvek iznova sintetišu u organizmu. Ako ostane u telu, ova kiselina počinje da se skladišti u zglobovima i izaziva artritis ili napad kostobolje, a u bubrezima izaziva nefritis (upalu).

Limun se obično ne konzumira kao takav zbog svog kiselog ukusa. Uglavnom se pije sok od dobro isceđenog limuna i kore (ali samo ako ona ne sadrži pesticide, što je danas veoma redak slučaj). Sok od limuna pojačava čulo ukusa, poboljšava varenje, kao i blagotvorna svojstva svih sorti lisnatog povrća, pirinča i mahunarki.

Tretman limunom:
Ovaj tretman traje dve sedmice. Prvog dana, pola sata pre doručka popiti sok od jednog limuna, razblažen sa vodom. Svakog sledećeg dana dodaje se još po jedan limun, sve dok ne dođete do broja sedam. Zatim pristupite obrnutom redosledu, tj. svakog dana koristite po jedan limun manje, sve dok ne stignete do poslednjeg dana, kada opet pripremate sok od samo jednog limuna.
Terapija limunom je vrlo efikasna u rastvaranju kamena u bubregu,  jer limun jedini sadrži dovoljnu koncentraciju citrata koji na prirodni način inhibiraju stvaranje bubrežnih kamenaca. Ovaj tretman se ne preporučuje deci, starijim ljudima i svima onima koji imaju nedostatak kalcijuma, slabe bubrege ili nizak nivo crvenih krvnih zrnaca. U takvim slučajevima ne biste smeli pojesti više limunova.

Odlomak iz knjige:  George D. Pamplona-Roger, M.D. Zdravie a sila v potrave. Vrútky: 2003