Lekovitost Amaranta (štira) + (6 recepata)

Iako se mnoge sorte Štira (amaranta) smatraju korovom, postoje neke sorte iz roda koje se uzgajaju kao lisnato povrće i vrste žitarica, kao i za dobijanje vrednog eteričnog ulja. Drevne kulture su zavisile od Štira kao glavnog sastojka njihove ishrane, zbog visoke koncentracije proteina, minerala i vitamina. Od tada se izvozi u druge delove sveta, uključujući i Evropu i Severnu Ameriku, ali se još uvek prvenstveno uzgaja i konzumira u Centralnoj Americi. Štir čini više od šezdeset različitih vrsta, neke vrste rastu samoniklo u prirodi, a određeni broj kultivisano se uzgaja za hranu kao žitarice i povrće, kao ukrasne biljke i sl..
Bez obzira da li odlučite da ga konzumirate kao lisnato povrće, žitaricu ili brašno – zavisi od toga koje zdravstvene beneficije tražite. Sam koren amaranta se takođe konzumira kao koren povrća i ima bogatu mešavinu minerala i hranljivih materija. S obzirom na raznovrsnost i visoku koncentraciju antioksidanata ifitosterola.

Štir je odličan izvor proteina, sadrži dvostruko više iskoristivog kalcijuma od mleka, triput više vlakana od pšenice, a njegovo je lišće dobar izvor gvožđa. Listovi obiluju i mineralima kao što su kalijum, bakar, magnezijum, fosfor i mangan, te vitaminima A, B6, K i C, folnom kiselinom i riboflavinom. Sadrži vredne aminokiseline, među njima i lizin koji deluje protiv virusa herpesa. Ne sadrži gluten. Dokazano je da redovna konzumacija štira smanjuje loš holesterol, hipertenziju i rizik od kardiovaskularnih bolesti. Štir je zbog svoje hranjivosti odličan za uzraste svih dobi. Zbog obilja kalcijuma i gvožđa preporučljiv je ženama jer jača kosti i sprečava slabokrvnost. Sjajan je kao doručak. Skuvane semenke štira imaju izgled kaše, što ih čini odličnim izborom za doručak. Kaša od štira je odavno tradicionalni doručak u Indiji, Peruu, Meksiku i Nepalu. Pomaže u očuvanju zdravlja i mršavljenju. Između ostalog, jedna od bitnih hranljivih karakteristika štira je visok sadržaj vlakana – jedna šoljica sirovog štira sadrži 13 grama vlakana, u poređenju sa samo 2 grama vlakana u istoj količini belog pirinča.

Nutritivna vrednost i kalorije

Amarant, sa 251 kalorijom u 1 šolji kuvanog zrna pomaže da izgubite težinu ili da održite zdravu težinu ili da popunite ishranu sa nisko-kalorijskim namirnicama koje zadovoljavaju apetit brže sa manje kalorija.
Amarant je dobar izvor ugljenih hidrata i vlakana. 1 šolja kuvanog zrna sadrži 46 grama ugljenih hidrata i 5 grama vlakana. Vlakna u amarantu takođe mogu da pomognu sa kontrolom telesne težine. Konzumiranje više od 14 grama vlakana dnevno može pomoći da smanjite dnevni unos kalorija za 10%. Za bolje zdravlje, žene bi trebalo da uzimaju 25 grama vlakana dnevno, dok muškarci treba da dobiju 38 grama. Za one preko 50 godina, dnevna potreba za vlaknima je 21 gram za žene i 30 grama za muškarce.

Jedna šolja kuvanog amaranta sadrži 9 grama proteina. Za razliku od drugih žitarica, amarant je kompletan izvor proteina, što znači da sadrži sve esencijalne amino kiseline. Proteini u hrani, su potrebni da pomognu vašem telu za izgradnju i održavanje proteina koji se nalaze u vašim ćelijama, mišićima i organima. Žene treba da dobiju 46 grama proteina dnevno, a muškarci 56 grama dnevno zavisno od težine (o,77 gr po telesnoj težini dnevno).

Recepti 

Kaša od štira i kruške

Sastojci:
– 200 ml vode (više ako je potrebno tokom kuvanja)
– 100 g amarant semena
– cimet (opciono)
– 1 kruška

Priprema:
Dodajte semena štira, vodu i cimet (ako ga koristite) u šerpu i kuvajte polako na srednjoj temperaturi 15-20 minuta, mešajući u redovnim intervalima da se izbegne lepljenje kaše za šerpu. Dodajte još vode ako je potrebno. U međuvremenu, očistite krušku i narendajte je u činiju sa finim rendem. Sklonite kašu u stranu da se ohladi i da apsorbuju preostalu vodu, uz mešanje u redovnim intervalima. Kada se kaša ohladi, dodati rendanu krušku. Poslužite. Stavite preostalu kašu u staklenu teglu u frižideru, gde ćete je držati u trajanju do 5 dana.

Slana kaša od štira za bebe

Sastojci:
– 3 kašike štira,
– pola tikvice,
– polovina komorača,
– 5 cvetova brokolija i malo ulja maslina.

Priprema:
Semenke štira operite i ubacite ih nek se kuvaju u 4 dl vode na laganoj vatri oko 40 minuta. Povremeno promešajte, a po potrebi dospite još tečnosti. Za to vreme, tikvice oljuštite i zajedno sa komoračem i brokolijem pripremite na pari (ne duže od 5-10 min). Povrće treba omekšati, a posle toga ga ubacite u blender i napravite pire. Dodajte u smesu malo ulja masline, a onda i skuvane semenke štira. Kada se sve dobro smuti u blenderu, kašicu prespite u posudu i odmah poslužite detetu.

Štir sa povrćem

Sastojci:
– 1 šoljica amaranta (štira)
– 1 manji karfiol
– 2 tikvice
– 1 šargarepa
– morska so, susam, vlašac (ili neki drugi luk), jagorčevina (opciono)

Priprema:
Oprati i skuvati semena štira u duplo većoj količini vode. Karfiol treba podeliti na manje cvetiće i blanširati u slanoj vodi u otvorenoj posudi, a zatim potopiti na kratko u hladnu vodu ili isprati. Tikvice treba iseći na kolutove i grilovati. Na sredinu tanjira stavite kuvani štir, a okolo treba poređati tikvice i karfiol. Jelo posuti susamom, ukrasiti šargarepom, vlašcem i jagorčevinom. Odlično, ukusno i zdravo jelo sa povrćem!

Štir rižoto sa povrćem i tofu sirom

Sastojci:
– 2 šalote (ovo je vrsta luka), sitno iseckan
– 1 čen belog luka, takođe sitno iseckan
– 4-5 kašika maslinovog ulja
– 350 g štira
– 1,2 l supe od avokada, karfiola i spanaća
– 2 iseckane šargarepe
– 1 iseckana tikvica
– 200 g tofu sira
– morska so
– crni biber
– 40 g veganskog putera, isečenog na komadiće
– 2 mlada luka, sitno iseckana

Supa od avokada, karfiola i spanaća

Sastojci:
– 1/2 avokada
– 2 čena belog luka
– 1/2 glavice crnog luka
– 1/4 šolje jestivog kvasca
– 1/4 šolje soja sosa
– 1 šolja biljnog mleka
– prstohvat morske soli i bibera (po ukusu)
– 1 šaka spanaća
– 5 maslinki

Priprema supe:
Sve sastojke staviti u blender i blendati dok para ne krene da izlazi iz blendera (oko 6 minuta, u zavisnosti od jačine blendera), ili možete blendati 1 minut i jesti hladnu supu.

Priprema:
Šalote i beli luk treba dinstati u 2 kašike maslinovog ulja, a zatim ubaciti štir da se i on prodinsta, onda preliti supom, pa kuvati oko pola sata, poklopiti i još 10 min povremeno promešati. Šargarepe i tikvicu treba propržiti u 2-3 kašike maslinovog ulja, pa ubaciti i tofu sir; dodati so i biber. Puter pomešati sa štirom. Servirati rižoto sa povrćem i tofu sirom. Poslužiti sa mladim lukom.

Kokice od štira

Zagrejte odgovarajuću šerpu ili lonac na velikoj toploti (mora biti veoma toplo), i dodajte semena – jednu ili dve kašičice u isto vreme (dodavanje previše semena odjednom može dovesti do toga da izgore!). Kontinuirano promešajte seme sa kašikom dok se koka, poklopite, a kada se iskoka, brzo izvadite kokice iz šerpe. Ponovite sa više semenki po želji. Kokice od amaranta se mogu jesti takve kakve jesu, ili ih poslužite sa sojinim mlekom i voćem za zdrav doručak.

Puding od štira

Sastojci:
– 250 grama štira,
– veganska čokolada,
– 1 vanilin štapić
– mleveni orasi i lešnici po želji.

Priprema:
Štir semena kuvajte pola sata u 750 ml vode, uz povremeno mešanje. Sklonite ga sa vatre da malo odstoji i još više omekša, a posuda neka bude poklopljena. U toplu smesu ubacite kockice čokolade u količini koju sami želite i mešajte kako bi se istopila i sjedinila. Na kraju, po želji dodajte mlevene orahe ili lešnike sa 1/2 vaniluinog štapića. Puding od štira prespite u posudice i odložite u frižider dok se u potpunosti ne ohladi i stegne. Ovo je veoma lep i ukusan desert bez glutena koji će sigurno postati vaša omiljena poslastica.

Prijatno! Uživajte!

Loading