Kurkuma

Kurkuma (Curcuma longa) višegodišnji je žbun koji pripada porodici đumbira i već dugo se smatra značajnim začinom u azijskoj kuhinji. Kinesko ime za kurkumu je đianghuang, što znači „žuti đumbir”. Kurkuma se danas gaji po celom indijskom potkontinentu, u južnoj Kini, Indoneziji i delovima Afrike. Obično se žnje od februara do aprila. Njen rizom (gomoljasti koren) seče se na parčiće, kuva 5-10 min, a zatim suši na suncu.

Zlatna i ljuta

Mlevena kurkuma se već dugo koristi kao sredstvo za davanje boje žutoj hrani, kao prirodna boja i kao začin. Ona ima topao, ljut ukus, a zlatna boja pojačava kvalitet jela. Kurkuma se može koristiti da obezbedi bogatu, prirodnu žutu boju u tofu smesi, pirinču, prelivima za salate, pudinzima itd. Ona je i glavni sastojak u kari prahu, i koristi se da istakne ukus bibera.
Kurkuma se smatra bezbednom u količinama koje se obično koriste u hrani.

Upotreba u medicini

Osim što je značajan kulinarski začin, sušeni rizomi kurkume takođe imaju dugu istoriju primene u medicini. Kurkuma se tradicionalno koristila u razne svrhe – kao stimulans apetita, pomoć varenju, generalni tonik, kao i za lečenje proliva, dispeptičnih problema, nadutosti i poremećajima žučne kese. Ona se koristi i kao antispastik u raznim etničkim zajednicama.
Nemačka komisija E odobrila je upotrebu kurkume zbog njenog stimulativnog dejstva na žuč, zbog antizapaljenskog dejstva i zarad lečenja problema sa varenjem.
Kurkuma ima širku upotrebu i u tradicionalnoj indijskoj i kineskoj medicini. Otkriveno je da se krosti u mastima i losionima za lečenje rana, kosopasice, ekcema i upala. U indijskom medicini, kurkuma ima dugu istoriju kao antizapaljensko sredstvo, posebno u lečenju artritisa. Isparljivo ulje kurkume (bogato seskvirerpenoidima) i žuti pigmenti u kurkumi su delimično odgovorni za njenu antizapaljensku aktivnost.

Zlatno znači zaštita

Zlatno-žuta boja kurkume potiče od kurkumina, svetložutog, fenolnog pigmenta. Kurkumi je antioksidans koji je značajno jači od vitamina E. On ima antimutagenu aktivnost, kao i sposobnost da blokira rast nekih oblika raka.
moguće je da antikacerogena aktivnost kurkumina potiče od njegove sposobnosti da blokira aktivnost enzima topoizomeraze i štiti DNK lance od prekida. Poslednje istraživanje pokazuje da kurkuma može da preči razvoj tumora želuca, dojke, debelog creva, pluća i kože.

Ostale funkcije

Skrob otkriven u rizomima kurkume sadrži posebne polisaharide (zvane arabinogalktansi) koji pojačavaju imunu funkciju stimulišući aktivnost belih krvnih zrnaca. Kurkuma takođe poseduje neke antimikrobne akcije i koristi se za lečenje zapaljenja usne duplje.
Ona može da izgradi i vrlo malu ulogu u zaštiti od kardiovaskularnih bolesti. Žuti pigmenz kurkumun ima blagu antitrombotičnu aktivnost jer blokira protok trombocita.

Koliko je bezbedna?

Šreterana oralna upotreba kurkume, a posebno u dužem vremenskom periodu može da prouzrokuje neke gastrointestinalne poremećaje. Ljudi već dugo koriste kurkumu, bilo za unutrašnju bilo za spoljašnju upotrebu. Ona hrani daje zlatnu boju i prijatan ukus. Osim toga, ona se bezbedno i efikasno koristi kao antizapaljensko sredstvo i za lečenje problema sa varenjem.