Korijander

Korijander (Coriandrum sativum) godišnja je biljka koja prirodno raste u podneblju Mediterana i Zapadnoj Aziji. To je veoma stara biljka, spominjana u drevnim egipatskim, sanskritskim i grčkim spisima. Stari zapisi otkrivaju da je korijander korišćen i u kulinarstvu i za lečenje. On se u Kini već hiljadu godina koristi i u kulinarstvu i kao lek.
Korijander je bio jedna od supstanci koje je za lečenje koristio Hipokrat, kao i drugi grčki lekari. Rimljani su korijander učinili popularnim začinom i doneli ga u Veliku Britaniju. On je kasnije donet i u Ameriku i bio je jedan od prvih začina uzgajanih u Novoj Engleskoj. Korijander raste kao divlja biljka u Palestini.

Jela s korijanderom

Korijander pripada porodici peršuna, kao i anis, kim, mirođija i morač. Seme i lišće korijandera poseduje veoma različite ukuse i otuda se na različite načine i koristi u začinjavanju hrane. Da bi se razlikovalo od semena korijandera, ukusno lišće korijandera se često spominje kao špansko ime za korijander, cilantro. Zeleno lišće cilantra ili kineskog peršuna, kako se takođe zove, oštrog ukusa, mora se koristiti sveže, jer se sušenjem ili zamrzavanjem uništava veči deo njegove arome.
Cilantro se ističe u indijskoj, vijetnamskoj, latinoameričkoj, kineskoj, špansko-karipskoj, afričkoj i srednjoevropskoj kuhinji. Stanovništvo iz ovih podneblja uživa u jedinstvenom limunskom ukusu cilantra koje se posipa na kuvana jela ili kao mleven dodaje sosevima, supama i kariju. Mlado lišće je najukusnije i najprivlačnije i popularno je za salatne mešavine sa zelenom salatom, crnim lukom i paradajzom. Cilantro je osnova za azijski čatni i meksičku salsu.

Višenamensko seme

Malo, okruglo, ljuto seme ima najbolju aromu i ukus kad se žnje u fazi kad ima žuto-braon boju. Ukus sušenog semena poboljšava se sa godinama. Ukus je opisan kao topao, orašast i ljut. Seme se koristi za začinjavanje hrane kao što je kuvano povrće, supe, hlebovi i kolači, i za začinjavanje napitaka. Ovo seme daje ukus koji kombinuje ukus limunove kore i žalfije.
Korijanderovo seme je u Indiji veoma važan sastojak u kari začinu, gde je on najveća komponenta i može kariju da da hrskavu strukturu. Korijanderovo seme se takođe koristi u kuvanim jelima i supama, i može se takođe dodati svežim salsama i sosevima, kolačima, pekarskim proizvodima i pudinzima. Mleveni korijander se može dodati u plačinke i mešavine za falafel da im da poseban srenjoistočni ukus. Korijander pomešan sa kimom je uobičajena kombinacija za falafel. Taklija, popularna mešavina arapskog začina, sadrži zgnječeni i prženi korijander i beli luk.
Pre mnogo godina, seme korijandera je umakano u šećer i korišćeno kao bombona. Ovi slatkiši su obično bacani iz karnevalskih vagona u nestrpljivu publiku. Ekstrat korijanderovog semena se takođe koristi u industriji parfema da bi se obezbedio prijatan miris šume.

Medicinska vrednost

Preparati od korijanderovog semena su korišćeni kao pomoć varenju i za lečenje stomačnih poremećaja u tradicionalnoj kineskoj, indijskoj i evropskoj medicini, često u kombinaciji sa drugim semenom kao što su kardamom, morač, anis i kim. Korijanderovo seme se može koristiti za sprevaljenje medicinskog čaja da bi se ublažila stomačna nervoza, za lečenje loše probave i za lečenje dispeptičkih problema, blagih gastrointestinalnih nervoza, naduvenosti i kao stimulans apetita.
Korijander se ponekad pojavljuje kao komponenta u nekim laksativnim lekovima i lekovima za proliv. Korijanderovo seme se može koristiti za osvežavanje daha i usne duplje. U Aziji se ovo seme koristi za lečenje kolike.

Aktivni sastojci

Aromatično ulje u korijanderu, koje sadrži linalool i druge terpenoide, svarljivi je stimulans. Druga aktivna jedinjenja u korijanderu sadrže flavonoide, fenolne kiseline i sluz (rastvorljiva vlakna). Korijander takođe sadrži brojne supstance sa blagim antibakterisjkim dejstvom. Preliminarni izveštaji sugerišu da semena i cilantra i korijandera sadrže dodekanal, prirodni antibiotik koji štiti od bolesti iz hrane koje proizrukuje salmonela.
Korijanderovo seme takođe sadrži ftalide i poliacetilene. Ove fitohemikalije, koje se uobičajeno nalaze u biljkama i pripadaju porodici peršuna, štite od raka. One takođe sadrže male količine kumarina, supstance koja poseduje svojstva za razređivanje krvi. Korijander takođe sadrži antioksidantna i antizapaljenska jedinjenja.

Bezbedna upotreba

Korijander je kao biljka potpuno bezbedan, nema sporednih efekata, ni kontraindikacija i može se bezbedno koristiti tokom trudnoće. Mleveni korijander brzo oslobađa svoj ukus tako da ga se mora skladištiti u dobro zatvorenoj kutiji i na tamnom mestu, a njegovo seme treba samleti neposredno pred upotrebu.